Yalova’yı Ziyaret Etmek İçin Birçok Sebebiniz Var

6 dakikada okuyabilirsin


Yalova yabancı turistlerin pek uğrak yeri değildir ve Türkiye ziyaretleri sırasında pas geçme eğilimindedirker. Ancak birkaç yıldır şehir hayatından kaçmak isteyen İstanbullular, onu ideal bir yer olarak seçmiştir. Çocukların okula gitmedikleri yaz aylarında hafta sonları için güzel bir kaçamak yeri haline gelmiştir.

Şehir sakinleri ve ziyaretçiler için Yalova; kaplıcalar, muhteşem manzaralar, yürüyüş, trekking ve bisiklet yolları ve çok sayıda kamp alanı gibi imkanlar sunmaktadır.

Yalova halkı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ile olan bağlantılarından dolayı son derece gurur duyuyor. Atatürk Yalova’yı çok sevdi ve yaz aylarını, yakın arkadaşları ve arkadaşları ile burada bir araya gelerek rahatlamayı tercih ederdi. Atatürk bu bölgeye olan tutkusu sebebiyle bir ev inşa ettirdi ve öldükten sonra bu evin mülkiyeti Ulusal Meclis’e geçti. Bugünlerde bu ev bir müze olarak halkın ziyaretine açıktır.

Mustafa Kemal Atatürk, aynı zamanda Yalova’nın bir başka ünlü simgesinin de ardında yatan sebeptir. 1930’da komşu malikaneye karşı büyümeye başlayan bir ağaç binayı tehdit ediyor olması nedeniyle kesilmek istenmiştir. Ancak Atatürk ağacın bulunduğu yerde kalmasını emretti ve bunun yerine köşkün 5 metre uzağa alınmasını istedi. Bu nedenle binanın  adı ”Yürüyen Köşk” olarak kalmıştır.

Yalova Termal Bölgesi 

Termal bölgesi Yalova şehir merkezine on iki kilometre uzaklıktadır ve bölgenin en ünlü cazibe merkezidir. Bölgedeki dört otel; bilim adamlarının cilt, ortopedik, akıl hastalıkları ve fonksiyonel bozukluklar gibi çeşitli rahatsızlıkların semptomlarını hafiflettiğini söyledikleri şifalı termal sulara erişim sağlıyor. Bu yeni bir eğilim değil çünkü Türkiye genelinde farklı imparatorluklardan gelen askerler savaştan sonra iyileşmek için spa sularını kullanırlardı. Pamukkale’nin ve İzmir’in Balçova kaplıcaları birer örnektir.

Yalova’da Trekking, Doğa Yürüyüşü, Bisiklet ve Kampçılık

Yalova hakkında konuşurken akla gelen ilk şey, Yalova’nın doğayla iç içe olmasıdır. Sudüşen Şelalesi, görülmesi gereken yerlerden sadece bir tanesidir. Doğal manzaralar eşliğinde yürüyüş, doğa yürüyüşü ve bisiklet yolları yapabileceğiniz diğer başlıca aktiviteler.

Delmece Yaylalarında çam, meşe ve kestane gibi pek çok ağaç türü 400 dönümlük araziyi çevrelerken, Teşvikiye Köyü yakınlarındaki Erikli Yaylası, kampçılar  ve fotoğraf meraklıları için gözde bir yer. Piknik severler ise geyikler için bir koruma alanı olan Hasan Baba bölgesine yönelirler.

Yalova’daki Plaj Yerleri: Çınarcık ve Armutlu

Termal bölgenin yanı sıra Çınarcık ve Armutlu da popüler turistik destinasyonlar olarak üne ve şöhrete sahiptir. Yalova’nın merkezine 50 kilometre mesafede, deniz kenarında yer alan Armutlu, sıcak kaplıcaların yanı sıra plaj, yüzme, güneşlenmek ve su sporları aktivitelerinin ayrıcalıklı avantajlarına sahiptir.

Çınarcık aynı zamanda bir sahil yeridir, ancak Armutlu’da olmayan canlı bir gece hayatına sahiptir. Yalova’daki diğer yerler nispeten sessizdir, özellikle de yaz geceleri eğlenmek isteyen bir gençseniz. Alışveriş imkanları diğer lokasyonlar kadar geniş değildir, ancak Bursa ve İstanbul gibi şehirlere yakındır.

Çınarcık, herkesin ihtiyaçlarını karşılamak için muhteşem bir yer ve aynı zamanda rahat bir atmosfere sahiptir. Bu nedenle son yıllarda yazlık ev almak için oldukça popüler bir yer olmuştur. İstanbul’dan gelen iş adamları buranın potansiyelini farkederek ucuz, modern ve yeni evler inşa ederek hem emlak piyasasını yükselttiler hemde inşaat patlaması yaşanmasına neden oldular.

Zamanınız Olursa Buralarıda Mutlaka Görün

Bahçecilik, Yalova’da büyük bir sektördür ve burada gerçekleşen ticari faaliyetler ülke genelinin %20’sidir. Birçok farklı çiçek ve peyzaj çalılıkları doğrudan yurt dışına ihraç edilmektedir. Bu nedenle, çiçek Yalova’nın bir sembolüdür ve düzenlenen yıllık fuarlar yerel uzmanlığı teşvik etmektedir. Karaca Arboretum’u da Yalova’nın bu ilgisini ve uzmanlığını büyük ölçüde yansıtmaktadır. Karaca Arboretum’u kamuya açık, kabaca 7000 farklı ağaç, bitki ve çiçek türüne sahip 13.5 hektarlık bir alandan oluşmaktadır.

Türkiye’deki çoğu müze bünyesinde sahip olduğu eserleri camların ve taş duvarların arkasına saklarken, Yalova’da bu durum açık hava müzesi şeklindedir. Hemen şehir merkezinde yer alan açık hava müzesi Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlı dönemleri de dahil olmak üzere 600 yıllık bir tarihi kapsar. 2003 yılında açılan açık hava müzesi şehir merkezinin kalbinde yeşil bir alana yayılmıştır.

Yalova’ya Ulaşım ve Daha Detaylı Bilgi 

İstanbul’dan Yalova’ya gitmek için uzun süren araba yolculuğu yerine, İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan Yenikapı Limanı’ndan kalkan deniz feribot otobüslerini kullanabilirsiniz. İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO)’nun web sitesi üzerinden sefer zamanlarını, süresini ve ücretlerini bulabilirsiniz.

Ayrıca İngilizce olarak da görüntülenebilen, Yalova’nın resmi turizm web sitesi; gidilecek yerler, cazibe, yöresel yemekler, trekking rotaları ve çeşitli semt ve mahalleler hakkında daha fazla bilgi içermektedir.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend