Time Dergisi Belirledi: Dünyada Mutlaka Görülmesi Gereken 12 Yer

1 dakikada okuyabilirsin


Ünlü Time Dergisi, son sayısında Dünyadaki mutlaka görülmesi gereken 12 yerin listesini açıkladı. Bir sonraki seyahat planınızı hazırlamadan önce bir göz atmanızda fayda var. Düşüncelerinizi bizimle yorum kısmında paylabilirsiniz 😉

Kaynak: Sputnik

 1. 1 Pandora Parkı, ABD


  Amerika Birleşik Devletleri'nin Florida eyaletinde bulunan pandora parkı 2017 yılında hizmete açıldı. Bu parkın ana teması 2009 yılında beyaz perdede izlediğimiz 'Avatar' filmi. Park içerisinde kendinizi filmin içerisinde gibi hissedebilirsiniz.

 2. 2 Altın Köprü - Vietnam


  Son dönemde sosyal medyada sıklıkla fotoğraflarını gördüğümüz ve turistlerin uğrak yeri haline gelen Altın Köprü, Vietnam'ın Da Nang bölgesinde yer alıyor. Köprünün en ilgi çekici kısmı ise ayaklarının 2 el şeklinde yapılmış olması. Bu görüntü köprüye 2 el tarafından taşınıyormuş görüntüsü veriyor.

 3. 3 Zaryadye Park - Rusya


  Zaryadye Park, Rusya'nın başkenti Moskova'da yer alıyor. 2017 yılında hizmete giren park Moskova Nehri'nin hemen yanında yer alıyor. İçerisinde 70 metrelik konsol, 5 pavyon, 2 amfitiyatro, ve 1 adet mini filarmonik konser salonu var. Park yılın her mevsiminde aktif olacak şekilde tasarlanmıştır. 

 4. 4 Seoullo 7017 - Güney Kore


  Seoullo 7017, Güney Kore'nin başkenti Seul'da bulunan bir kamusal parktır. Burası aslında 983 metrelik bir yürüyüş yolu. Özelliği ise bir çok özel türde bitki barındırması. Seoullo, aynı zamanda 'Gökyüzü Bahçesi' olarak tanımlanıyor.

 5. 5 Zeitz Afrika Modern Sanat Müzesi - Güney Afrika


  Güney Afrika'nın başkenti Cape Town'da bulunan Zeitz Afrika Modern Müzesi, dünyadaki en büyük Afrika Modern Sanat müzesidir. 9 kata yayılmış olan müze toplamda 9500 metrekareye sahiptir. 

 6. 6 Lascaux IV Mağara Müzesi - Fransa


  Uluslararası Lascaux IV Mağara Müzesi Fransa'nın Montignac'da bulunur. Lascaux mağara resimleri ile ziyaretçilerine farklı bir müze deneyimi sunuyor. 

 7. 7 Elbphilharmonie - Almanya


  Almanya'nın Hamburg şehrinde kurulan Elbphilharmonie, Hamburg'un yeni mücevheri olarak tanımlanıyor. Bina İsveç'li mimarlar Herzog & de Meuron tarafından inşa edilmiştir. Burası, hem bir otel hem lüks daireler, hem de kamuya açık alanlar barındırmaktadır. 

 8. 8 Kral Abdülaziz Dünya Kültür Merkezi - Suudi Arabistan


  Suudi Arabistan'ın Dahran kentine 10 yıldır yapılan bu bina oditoryum, kütüphane, müze, sergi ve sinema salonlarına ev sahipliği yapıyor. Bina Kraliyet'te kültürel gelişmeyi teşvik etmek amacıyla yapılmıştır.

 9. 9 Casa Vicens - İspanya


  Barcelona Gaudi eserleriyle çevrili bir şehir. Eğer buraya yolunuz düşerse Casa Vicens görmeniz gereken Gaudi eserlerinden birisi. Bu ev, Gaudi tarafından Vicens ailesi için yapılmış, ancak günümüzde müze hizmeti vermektedir. 

 10. 10 Louvre Abu Dhabi - Birleşik Arap Emirlikleri


  Louvre Abu Dhabi, Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti olan Abu Dhabi'de bulunmaktadır. Paris'teki muadilinden çok daha fazla eserin yer aldığı bu müze kafes şeklindeki kubbesi ile dikkat çekmektedir.

 11. 11 Mithraeum - İngiltere


  İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan ve Roma İmparatorluğu'nun tanrısı olan Mithra adına inşa edilen bir yeraltı tapınağıdır.

 12. 12 Tianjin Binhai Kütüphanesi - Çin


  Çin'in Tianjin kentinde bulunan kütüphane fütüristik mimarisiyle dikkat çekmektedir. İçerisinde 1.2 milyon kitap barındırmaktadır. 5 katlı yapıya sahip olan kütüphanenin ortasında küre şeklinde bir oditoryum bulunmaktadır.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
1
Mikemmel
ThePanda

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube veya Vimeo gibi video sitelerinden paylaşmak istediğiniz video içerikler için

Send this to a friend