Tarihe Kanla Yazılmış Bir Hapishane: Alcatraz!

3 dakikada okuyabilirsin


0
2 paylaşım

Alcatraz, kaçmanın mümkün olmadığı, kaçmaya teşebbüs etseniz de muthemelen yoğun akıntılı suda boğulacağınız bir hapishane.

Amerikanın San Francisco şehrinde bulunan bu ada, sahile 2,4 km uzaklıktadır ve 9 hektar alana yayılmıştır. 11 Ağustos 1934 yılında hapishane olarak işleve başlayan Alcatraz, zamanının en azılı suçlularını kapalı tutmak için kullanılmıştır.

  • Kısaca Alcatraz Tarihi

Öncesinde İspanyolların yönetiminde bulunan Alcatraz’ın adı ‘La Isla de los Alcatraces’ idi. Yani Pelikanlar Adası. Daha sonrasında ABD yönetimine geçen ada bir süre askeri üst olarak kullanılmış, nihayetinde 1934 yılında hapishaneye çevrilmişti.  Ancak hapishanenin yüksek işletim maliyetlerinden dolayı 21 Mart 1963’te kapatılarak günümüzde de olduğu gibi müze hizmeti vermeye başlamıştır.

  • Alcatraz’da Yaşam

Alcatraz’da hükümlüker sayılarla isimlendirilmekteydi. Ayrıcalıkların pek uygulanmadığı bu hapishanede hamkümlara sığınma yeri, yemek, kıyafet ve sağlık yardımı dışında hiçbir şey verilmiyordu. Günün 23 saati hücrelerinde durmak zorunda olan mahkümlar sadece temizlikçi olarak günde 1 saat dışarı çıkabiliyorlardı. Esir kampına benzeyen hapishanede kapılar ve pencereler hep demir parmaklıklarla kaplıydı.

  • Alcatraz’dan Kaçış

Hapishane tarihi boyunca Alcatraz’dan 36 mahkum tarafından 14 defa kaçma girişimi gerçekleştirilmiştir. Kaçmaya çalışanların çoğu kaçamadan yakalanmış, kaçma kısmını başarabilenler ise San Francisco Körfezinin soğuk ve yoğun akıntılı sularında boğularak ölmüşlerdir.

1946 yılınıda yaşanan isyan kanlı bir şekilde bastırılabilmiş, 3 mahküm, 2 güvenlik görevlisi ölmüş ve 18 görevli de yaralanmıştır. İsyan çıkaran ve yakalanan 3 mahkümdan ikisi gaz odasında ölümle cezalandırılmıştır. 1962 yılında tekrar yaşanan kaçma girişiminde 5  mahküm yakalanamamış, bunun sonuncada da hapishane kapatılmıştır.

Mahkümlara ne olduğu ise hiçbir zaman bulunanmamıştır. Yoğun tahminlere göre körfezde bulunan köpek balıkları tarafından parçalandıkları düşünülmektedir.


Paylaşmayı unutma!

0
2 paylaşım

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
1
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
1
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend