Şirince Köyü: Şirince’de Neler Yapılır, Nereler Gezilir?

İzmir'in Selçuk ilçesine bağlı olan bu şirin mi şirin köyü keşfetmeye hazır mısınız? 1 dakikada okuyabilirsin


0
2 paylaşım

Güzelim Şirince… Ne çok anlatacak şey var Şirince ile ilgili. Ama isterseniz önce şu meşhur Şirince efsanesiyle başlayalım. 😉

Şirince Efsanesi Nedir?

Geçtiğimiz yıllarda Şirince'yi bir çok haber kanalında görmek mükündü. Zira, insanlar bir ara akın akın Şirince'ye bile gitmişlerdi. Sebebi ise birazdan size bahsedeceğim efsanede gizli. 

Milattan Önce yaşayan bir uygarlık olan Mayalara göre dünyadaki yaşam 21 Aralık 2012'de sona erecekti. Zira Maya takvimi bu tarihe kadar yapılmıştı. Dünya üzerinde hayatta kalınabilecek 2 yer vardı. Bunlardan birisi Fransa'da bulunan Bugarach birisi de İzmir'de bulunan Şirince köyü! Şirince'nin sırrı ise Şirince köyünün bulundığı M şeklindeki Maden Dağında. 

M şeklindeki bu Maden Dağı, Mayaları simgelemektedir. Maya inanışına göre, Marduk gezegeni dünyaya çarparak kıyamete sebep olacaktı. Nuh tufanındaki gemi, bu kıyamet gününde tekrar ortaya çıkarak sadece Şirince'de bulunanları kurtaracak ve  hayatta kalabileceklerdi. 

Hikaye böyle! Birçok kişinin 2012 yılının sonlarında Şirince'ye akın etmesine yeterli bir sebep miydi bilemiyoruz ama biz gezgin bakış açımızla Şirince'yi keşfetmeye başlayalım 🙂


Şirince Nerededir? Şirince'ye Nasıl Gidilir?

Şirince, İzmir'in bir ilçesi olan Selçuk'da bulunan bir köydür. Yerleşik nüfusu 570 kişi olmasına rağmen, köye özellikle yaz aylarında yoğun turist akını yaşanmaktadır. 

Şirince köyü, Selçuk merkeze 8 km, İzmir merkeze ise 83 km uzaklıktadır.  Eğer İzmir Adnan Menderes Havaalanından Şirince'ye gitmek isterseniz, havaalanından Şelçuk'a giden bir Havaş'a binerek Şelçuk otogara ulaşabilirsiniz. Buradan da Şirince dolmuşlarına binerek Şirince'ye rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Selçuk merkezden Şirince yaklaşık 15 dk. sürüyor ve kişi başı ücret ise 7 TL civarında.

Şirince'de Ne Yenilir?

Şirince'de yemek konusunda akla genellikle ilk olarak Artemis Restoran geliyor. Fotoğrafta bulunan kapıdan ilk girdiğinizde sağ tarafta bir gözlemeci bulabilirsiniz. İnanır mısınız bilmiyorum ama Nutellalı gözleme bile var. Gel gelelim ben otlu peynirli gözleme istedim, az pişmiş ıspanaklı gözleme geldi. Üstelik et yiyebileceğiniz paraya. Benden söylemesi!

Biraz daha ilerlediğinizde arka tarafta güzel manzarası ile Artemis Restoran kısmı var. Burada ana yemek yiyebilirsiniz.

Şaraplarıyla Ünlü Şirince!

Şirince şarap konusunda oldukça iyidir. Özellikle söz konusu meyveli şaraplarıysa. Şirince'ye gittiğinizde etrafta pek çok mahzen bulabilirsiniz. Bu mahzenlerin satış kısımlarında tatmalık şarapları içebilir, beğendiğinizi satın alabilirsiniz. Eğer yanımda götüremem derseniz sipariş verebilir, kapınıza kadar getirmelerini sağlayabilirsiniz.

Biz Giritli Mahzen'den Nar Şarabı aldık. Tadı böğürtlene benzemekle birlikte, biraz daha az şekerli.

Mürver Şerbeti, Sen Ne Güzelsin

Şirince'de mutkala uğramanız gereken yerlerden birisi de Fındık Cafe. Lezzetine pek rastlayamayacağınız özel kavrulmuş, kumda pişirilen Türk Kahvesi ve yanında Şirince'de yetişen Mürver çiçeğinden yaptıkları mürver şerbetiyle servis ettikleri bu lezzetleri mutlaka denemelisiniz.  Kahve sadece 10 TL, mürver şerbeti ise ikram 🙂 

Karadut Dondurmasını Keşfedin

Şirince'de karadut oldukça sevilen bir meyve. Zira karadut suyundan, şarabına, dondurmasına, birçok yerde karadutla yapılan bir şeyler görebilirsiniz. 

Bize karadut suyu biraz şekerli geldiği için Şirince Dondurmacısından karadutlu dondurma denedik ve oldukça keyif aldık. Sizlerde Şirince'ye uğrayacak olursanız mutlaka deneyin.

Yedik İçtik Güzel de Şirince'de Nereleri Görelim?

  • Taş Mektep - Taş Mahzen'i Keşfedin

Az önce bahsettiğimiz Artemis Restoran'dan girdiğinizde karşınıza çıkan yer aslında Taş Mektep Müzesi. Üst katında ücretsiz bir müze bulunurken, alt katta ise Taş Mahzen var.


  • Nesin Matematik Köyünü Ziyaret Edin

Şirince geziniz sırasında görmeniz gereken yerlerden birisi de Aziz Nesin Matematik Köyü'dür. Burada 7'den 70'e matematik sevgisinin aşılandığı sınıfları gezebilirsiniz.


  • Bol Bol Şirince Sokaklarında Gezin

Elinize isterseniz şarabınızı isterseniz de dondurmanızı alıp Şirince'nin keyifli sokaklarında gezerek bu şehri yaşayın. Tarihi dokusu korunmuş evlerini görün ve mis gibi yayla havasını içinize çekin. 


Paylaşmayı unutma!

0
2 paylaşım

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
1
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
2
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend