Onca Şey #gezgince Röportajlarının Konuğu @gezenleaskolsun

2 dakikada okuyabilirsin


0
30 paylaşım

Onca Şey olarak #gezgince adı altında gezginlerle yapmakta olduğumuz röportajlardan oluşan yazı dizimizin konuğu @gezenleaskolsun instagram hesaplarıyla Seray ve Andaç. Onlar gülümsemeleri ile yüzünüzde bir tebessüm oluşmasına sebep olacak, içinizi ısıtacak bir çift. Röportajımıza verdikleri cevapları okurken ne kadar keyifli bir çift olduklarını siz de anlayacaksınız. O yüzden daha fazla vakit kaybetmeyelim ve gelin kendilerini daha yakından tanıyalım.

Selam Seray ve Andaç kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Bizim hikayemiz ilkokulda sıralarında başlıyor. 7 yaşımızdan beri birbirimizi tanıyoruz. 1 yıldır da nişanlıyız. Birlikte gezmeyi, keşfetmeyi, hayal etmeyi, hayallerimizi birlikte gerçekleştirmeyi seviyoruz. İkimiz de tam zamanlı çalışıyoruz. Hafta sonları her fırsatta bir yerlere kaçmayı hedefleyip yıllık izin ve resmi tatillerin de hakkını vermeye çalışıyoruz. Kışları snowboard yapıyoruz. İlkabahar ve yazın fırsat buldukça kamp yapıyoruz. Yaz boyu ise sualtında yüzgeçlerimiz çıkana kadar yüzüp sualtı fotoğrafları çekiyoruz. Yurtdışı tatillerini ise genellike uçak biletlerinin kampanyalı dönemlerinde sonbahar veya kışları yapıyoruz. 1 yıldır gezenleaskolsun instagram, facebook ve blog sayfasından gezilerimizi paylaşıyoruz. Şu sıralar ise youtube kanalı için kolları sıvadık. Mottomuz: Tek limit hayal gücü; aşk hep gezenle olsun!

Sizce gezginlerdeki bu gezme ve keşfetme arzusu nereden geliyor?

Gezme, keşfetme arzusu insanın içinde olan bir dürtü bizce. Bu dürtü, belki maddi belki manevi sebeplerle kişinin hayatı boyunca ortaya çıkmayabiliyor;  belki de kişi hayatının bir döneminde farkına varıyor ve işte sonrası hızla yayılan bir hastalık gibi bedeninizi ve ruhunuzu sarıyor. Ama bu yakalanabilecek en güzel hastalık! Size dünyanın kapılarını, farklı kültürlerin sırlarını ve doğanın eşsiz güzelliklerini sunuyor. Bunu farkettiğinizde gezip keşfederek en büyük zenginliğe erişebileceğinizi, geriye kalan maddiyatın değersiz olduğunu düşünmeye başlayabiliyorsunuz.

Yalnız mı yoksa birileriyle mi gezmek daha keyifli?

Çift olarak gezmek birileri olsa da olmasa da her zaman keyifli. Yalnızca bazı yerler kalabalıkla daha eğlenceli hale gelebiliyor. Burada önemli olan doğru yol arkadaşları seçmek. Herkesin tatil anlayışı, gezip keşfetme tercihi farklı olduğu için, planladığınız geziden sizin gibi zevk alıp uyumlu hareket edebileceğiniz kişilerle yola çıkmak işin püf noktası.

Gezdiğiniz ülkeleri veya şehirleri neye göre seçtiniz veya seçmektesiniz?

Gezdiğimiz ülke ve şehirleri gitmek istediğimiz yerler içinde o an için ekonomimize uyanlar, o an aklımızda olmasa da uygun fiyatlı uçak biletine denk gelme durumu ve zevklerini kendimize yakın bulduğumuz kişilerin tavsiyeleri doğrultusunda seçtik.

Hangi ülke veya şehir ne sebeple sizi oldukça etkiledi?

Hollanda, Amsterdam şuan için favorimiz. Şehir merkezinde, kendine has bir dokuda özgürce şehir hayatını keşfe dalıp ardından yalnızca yarım saat uzaklıktaki birbirinden yeşil, birbirinden temiz  şirin kasabalarında hayatı yavaşlatabilirsiniz. Dümdüz ve uçsuz bucaksız uzanan yemyeşil doğasında huzur bulabilirsiniz. Amsterdam kasabalarında yaşayan insanların 7'den 70'e bisiklet üstünde bize gülümseyen yüzleri stres, kaygı ve koşturmacadan uzak başka bir hayatın mümkün olduğunun en somut örneğiydi.

Aklınıza geldikçe sizi hala gülümseten bir anınız var mı?

Amsterdam kasabalarının dördünü bir güne sığdırmaya çalışıp gün batmadan son durağımız Zaanse Schans'a vardığımızda etrafta neredeyse kimsenin kalmadığını fark ettik. Meşhur tahta terliklerin satıldığı yerde, herkesin fotoğraf çektirdiği devasa terliklerde birlikte fotoğraf çekilmek için ümidimiz kalmadığında bir baktık Türk bir çift fotoğraflarını çekecek birilerini bulmak için etraflarına bakıyor. Birbirimize doğru koşuşumuz ve hava kararmadan birbirimizi çekme çabamız dışarıdan izlenilesi cinstendi.

Şimdiden sıradaki gezi planınızı yapmış olmalısınız sırada neresi var?

Sırada snowboard için Bansko var. Belki öncesinde yaz bitmeden güneye doğru küçük kaçamaklar olabilir. Havayolu şirketlerinin sonbahar-kış indiriminden de Lviv veya Belgrad'a uygun bilet alabilmek için beklemedeyiz.

Gezileriniz sırasında bugüne kadar en az ve en çok para harcadığınız şeyler neler oldu?

Gezilerimiz sırasında konaklamaya olabildiğince az para harcamaya çalışıyoruz. Gezmekten kısmıyoruz. Gezilerin sonunda ulaşım, yeme-içme için harcamamız konaklama ücretinden daha fazla oluyor.

Aklınızda kalan kendi çektiğiniz veya beğendiğiniz bir fotoğraf karesi var mı?

Fotoğrafın bizimle paylaşabileceğiniz bir hikayesi var mı?

Kabak Koyu’nda gün batımını izlerken önümüzdeki İspanyol çift, kadrajımıza girdiklerinden habersiz o anı tamamlayıp fotoğrafa romantik, sımsıcak bir hava kattı. Dönüşe geçeceğimiz gün aynı minibüste kendilerine rastladığımızda çok mutlu olduk, çünkü o fotoğrafı onlara da gösterip iletmek istemiştik. Fotoğraflarını görünce hem şaşırdılar hem de paylaştığımız için teşekkür ettiler. Döner dönmez mail ile ilettik.

Peki tadı hala damağımızda diyebileceğiniz bir yemek?

Santorini'de yediğimiz kalamar, Akyaka'da yediğimiz patlıcanlı pizza ve Kayseri'deki tepsi mantısı!

İlham aldığınız yada yakından takip ettiğiniz kimse var mı?

Bizevdeyokuz, Gezgin.cobanlar, Esrageziyor, Sistersaway ve Emre Durmuş’u takip ediyoruz.

Son olarak bu yazıyı okuyacaklara söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Bulunduğumuz yerin bir adım ötesinde bile keşfedilmeyi bekleyen şeyler var. Başkaları tarafından defalarca keşfedilmiş olsa bile kendi adımlarınızla, kendi hayal gücünüz ve duyularınızla deneyimlemek bambaşka! İmkanınız olduğu ölçüde, biraz da imkanları kendiniz zorlayıp yaratarak olabildiğince çevrenizi, dünyayı keşfedin. Zaman sanki her geçen gün daha hızlı akıyor ve biz dünyayı kaçırmak istemiyoruz. Paylaşınca ise daha kalıcı, daha anlamlı oluyor. Eğer siz de isterseniz biz sizinle paylaşmaya gönüllüyüz. Bizi takip etmeniz, iletişime geçmeniz en büyük motivasyonumuz olur.

Seray ve Andaç'a müthiş enerjileriyle oncasey.com'un #gezgince röportajlarına renk kattığı için çok teşekkür ediyoruz. Enerjilerini hep hissetmek ve görmek isteyenler kendilerinin @gezenleaskolsun instagram hesaplarını mutlaka takip etmeli. Bu arada instagram dışında kendi yurtiçi ve yurtdışı gezilerinden seyahat deneyimlerini paylaştıkları www.gezenleaskolsun.com adı altında bir seyahat blogları var. Mutlaka sizde dikkatinizi çekecek bir şeyler bulacaksınız. Biz mottolarını çok sevdik. Kapanışı da onla yapmak istiyoruz; ''Tek limit hayal gücü; aşk hep gezenle olsun!''. Yeni bir röportajda görüşmek üzere.


Paylaşmayı unutma!

0
30 paylaşım

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Sevdim Sevdim
1
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
1
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend