Sizde Tavuğu Pişirmeden Önce Yıkıyorsanız Mutlaka Okuyun!

3 dakikada okuyabilirsin


Sizde tavuğunuzu pişirmeden önce her zaman yıkıyorsanız bu tehlikeli alışkanlığınızı tekrar gözden geçirmenin vakti gelmiş olabilir.

Kanatlı hayvanlarda en çok kafamıza takılan soru pişirmeden önce yıkamamız gerekiyor mu? Bakterilerin yayılmasını ve çapraz bulaşma riskini artırabileceğinden, gıda sağlığı ve güvenliği uzmanları bu uygulamaya karşı tavsiyede bulunuyorlar.

Tavuklarını yıkayan çoğu insan, tavuktan mikropları veya olası bakterileri arındırdıklarını düşünür. Çiğ tavukların genellikle kampilobakter (campylobacter) veya salmonella gibi bakterilerle dolup taştığını varsayacak olursak, su ile yıkamanın bu bakterileri ortadan kaldırma noktasında hiçbir faydası olmayacaktır. Aslında, tavuklarınızın yıkanması Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Servisi’ne göre bu sorunu daha da kötüleştirmektedir. Çünkü lavabonuza, tezgahınıza ve hatta kıyafetlerinize sıçrayanlar sularla birlikte mevcut bakteriler yayılabilir. Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı, bakterileri yok etmenin tek yolunun, eti doğru sıcaklıkta pişirmek olduğunu ve bu kuralın diğer et ve balık türlerini kapsadığını savunuyor. Tavuğunuzun tam olarak bakteri ve mikroplardan arındığından emin olmak istiyorsanız minimum 75 santigrat derece sıcaklıkta pişirmelisiniz.

Profesyonel şefler bile bu konuda ikiye bölünmüştür. Bir kısmı tavuğun yıkanması gerektiği konusunda ısrarcı iken, bir kısmı tavuğun ya da diğer etlerin yıkanmasına gerek olmadığını düşünmektedir. Her ne kadar bu konuda iki ayrı görüş olsada tavukların yıkanmasıyla ilgili potansiyel tehlikeler göz önünde bulunduracak olursak yıkama alışkanlığımızdan vazgeçmemiz gerektiği apaçık ortada.

Bununla birlikte, tavuğunuzu illa yıkama konusunda ısrarcıysanız, gerçekten fark edip etmeyeceğini görmek için en az bir kez yıkamamayı deneyin. Eğer temizlik veya hijyen kafanıza takılan bir sorunsa, tavuğu bir kağıt havluyla temizlemeyi çalışın. Hala benim içim yıkamadan rahat etmez diyorsanız, yıkama sırasında sıçrayan suların temas ettiği yüzeyleri ve mutfak gereçlerini düzgün bir şekilde dezenfekte ettiğinizden ve çapraz bulaşmayı önlemek çiğ etlere dokunduktan sonra ellerinizi iyice yıkadığınızdan emin olun.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend