Göğsünüzü Bebeğinizi Emzirmeye Nasıl Hazırlamalısınız?

5 dakikada okuyabilirsin


Gebelik süreniz boyunca, bebeğinizin doğumu öncesinde göğüslerinize iyi bir bakım yapabilmeniz ve göğüslerinizi bebeğinizi emzirmeye hazırlamak için size vereceğim şu öneriler oldukça işinize yaracaktır. 

Temel anlamda yeni doğan her bebek içgüdüsel olarak annesinin göğsünden nasıl süt emeceğini bilmektedir.  Bebeklerin sahip olduğun bu emme refleksi sayesinde bebekler aslında annelerini emmeye çoktan hazırdır. Çoğu anne bebeğinin sahip olduğu bu emme refleksine oldukça şaşırmakta ve bebeğini kendine kıyasla bu konuda oldukça başarılı bulmaktadır. Tıpkı bebekler gibi anne adaylarının da gebelik döneminde vücutları emzirmeye hazır hale gelmektedir.

Ancak bebeklerin aksine bebeğini emzirmek isteyen anne adaylarının özellikle göğüsleri konusunda bebeklerinin emzirmeye başlamasından önce yapabilecekleri ve yapmaları gerekli olabilecek bazı uygulamalar vardır. Bunların en başında göğüs uçları hassas yapıda olduğu için bu alışık olunmayan emzirme durumuna karşı hazırlıklı olunması önemlidir. Çoğu yeni doğum yapmış ve bebeğini emzirmeye başlamış annenin göğüs uçları, bebeklerinin göğüslerini emmeye başlamasıyla birlikte oldukça hassas tepkiler verebilirler. Bunun da sebebi emzirme kaynaklı tahriş olmuş göğüs uçlarıdır. Göğüs uçlarının tahriş olması annelerin en çok yaşadıkları emzirme problemlerinin de başında gelmektedir. 

Gebeliğin altıncı ayından itibaren yapabileceğiniz uygulamalar ve bakım ile başta göğüslerinizdeki hassasiyet ve tahriş olmak üzere emzirme kaynaklı oluşabilecek problemlerin üstesinden kolaylıkla gelebilirsiniz. Önemli olan düzenli olarak günde iki defa göğüslerinizin bakımı için kendinize mutlaka zaman ayırmanız. Zor bir gebelik geçiriyorsanız eşinizden veya yakınlarınızdan size bu konuda destek olmasını isteyebilirsiniz. Birazdan sırasıyla bahsedeceğim uygulamaları sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa gerçekleştirebilirsiniz. Fakat şunu kesinlikle unutmayın bu uygulamaları gereğinden fazla ve abartılı yapmak göğsünüze yarardan çok zarar verecektir ve göğüs uçlarınızın derisinde yırtık oluşması gibi istenmeyen durumlara sebep olabilir. Bu durum da daha henüz bebeğiniz doğmadan göğüs enfeksiyonu ile karşıya karşıya kalmanızla sonuçlanabilir. O yüzden bu uygulamaları ve bakım rutinlerini abartıya kaçmadan, ölçülü ve düzenli yaparsanız yeterli seviyede faydasını göreceksinizdir. Göğsünüzü bebeğinizi emzirmeye nasıl hazırlamanız gerektiğine sırasıyla geçelim.

Göğüs Uçlarınızı Çekin

Göğüs uçlarınızı baş ve işaret parmağınızla tutun. Nazikçe göğüs ucunuzu biraz dışarıya doğru çekin ve yavaşça sağa sola oynatın. Özellikle bu hareketi yumuşak hareketlerle yaptığınızdan emin olun. Göğsünüzde veya göğüs uçlarınızda ağrı hissediyorsanız sert ve şiddetli yapıyorsunuz demektir. Bu nedenle daha yavaş ve nazik olun.

Göğüs Uçlarınıza Masaj Yapın

Ellerinizin iç yüzünü göğüslerinizin üzerine koyun ve hafif bir basınç uygulayarak, ellerinizini göğüs uçlarınızın üzerinde gezdirerek masaj yapın. 

Duş Alın

Duş alırken,  göğüs uçlarınızı dönüşümlü olarak sıcak ve soğuk suyla yıkayın. Bu uygulamayı yaparken suyun çok tazzikli akmadığından emin olun. Bu uygulamayı birkaç kez art arda yaptıktan sonra hem kan dolaşımınızın hızlandığını hem de göğüs uçlarınızı dirileştiğini siz de fark edeceksiniz.

Göğüs Uçlarınızı Ovun

Duş aldıktan veya banyo yaptıktan sonra mutlaka göğüs uçlarınızı yumuşak bir havlu üzerinden ovun. Ovma işlemini göğüslerinize bastırarak yapmayın. Bu şekilde ovarsanız göğüslerinizi tahriş ederek cildinizde küçük yırtıklara yol açabilirsiniz.

Teninize Değecek Şekilde Bir Şeyler Giyin

Çıplak teninize değecek şekilde sürekli olarak bir gömlek, bluz veya t-shirt giyin. Bu sayede giysilerin kumaşı devamlı olarak göğüs uçlarınıza deyecek ve göğüs uçlarınızın dirileşmesini sağlayacaktır. Eğer ben sütyen takmadan rahat edemem derseniz, sütyenin uçlarını kesebilirsiniz.

*Burada yazan tüm bilgiler ve uygulamalar tavsiye niteliğinde olup etkileri kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Sizin için en uygun tanı ve tedavi için her zaman doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyin. Sağlıkla kalın.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend