Stray Neden Bu Kadar Övülüyor? Oynamaya Değer mi?

Oyun dünyasıyla birazcık bile haşır neşirseniz muhtemelen bu "Kedi" oyununu duymuşsunuzdur. Neden övülüyor peki bu kadar? Gelin konuşalım2 dakikada okuyabilirsin


Normalde bir oyundan gerçekten nefret etmezsem o oyunu bitirmeden bırakmam. Bu yüzden bir oyuna başlayacaksam da önce incelemelerini okur, trailer’larını izler, üstüne birkaç kez düşünür öyle başlarım. Stray için ilk defa bir şey okumadan, izlemeden başladım. Hakkında kulağıma sadece bir kedinin hikayesini konu alacağı gelmişti. Oyunu PlayStore anasayfasında görünce hemen merak edip indirdim ve başladım. Oyunun bir kedi simülasyonu olacağını düşünüyordum. Yani yemek yiyecek, yatacak, yükseklerden bir şeyler devireceğiz zannediyordum. Kedi olmak çünkü bunları gerektirir. Lakin oyun öyle de başladı. Bir tünel gibi bir yerde 3-4 kedi arkadaşımızla mırlaşıp, sırnaştıktan sonra uykuya dalıp uyanıyoruz ve macera ondan sonra başlıyor. 

Oyunu birkaç gün önce bitirdim ve bende güzel bir his bıraktı. Oyun konusu gerçekten muazzam. Anlatırsam tadı kaçacağı için size oyunun konusunu anlatamam ama hikayesinin büyülemeyeceği bir kişi olacağını sanmıyorum. 

Oyunun grafikleri gayet güzel. Çatıdan çatıya atlarken o dipdibe evlerin klimalarını, kirli, soluk duvarları, rutubetli, pis, daracık evleri görünce sizi oyun içine çekiyor. Oyun için ışıklandırmalar ve ray-tracing çok iyi kullanılmış. Oyunda yer yer gerilim hakim ama oyuna bir “korku oyunu” diyemeyiz. Ancak bazen kaçtığınız, kovalandığınız yerler oluyor. O anlar size ufak çaplı gerilimler yaşatıyor.  Oyunun geneli yapısıyla da bir rutubet, soğuk, sessizlik hakim olduğundan oyunu oynarken bir kedi simülasyonu oynuyormuş gibi hissetmiyorsunuz. Daha çok Limbo, Inside, Little Nightmares oynar gibi ama daha azını yaşar şekilde bir gerilim hissediyorsunuz.  Ancak dediğim gibi korku oyunu gibi gelmiyor size hiçbir sahnesi.

Oyunun bu kadar övülüyor olmasının sebebi kesinlikle bu sizi içine çektiği hikayesi. Hiç sıkılmıyorsunuz çünkü oyunda çözülmesi gereken neredeyse yüzlerce hikaye var. Grafikleri çok güzel, sesler, ambiyans, hikaye… Oyunu sevmek için çok sıkı bir “kedi sever” olmanıza gerek yok. Bu kedi yerine başka bir şey olsa da sizi bu kadar etkilerdi bu senaryoda.

Oyunun bu arada 1 sonu var. Yani oynu boyunca aldığınız kararlar, kurduğunuz diyaloglar oyunun sonunu değiştirmiyor. Bunun da bilgisini vermek istedim. 

Eğer başlamadıysanız ve fırsatınız varsa oyuna başlayıp, oyuna en az 1 saat süre vermenizi öneririm. 


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
3
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend