Tatlı Dilli, Hitabeti Güzel İnsanlardan Olabilmek

Tatlı dil ve güzel konuşma için iletişimi kolaylaştıracak Sandviç metodunu kullanmakta inanılmaz faydalar bulunmaktadır.4 dakikada okuyabilirsin


Gözünüzün önüne bir sandviç getirin. İki kat ekmek ve arasında sandviç malzemesi.. Nasıl sandviçimizi ısırdığımızda ekmek ve malzemenin tadı birbirine karışıyorsa sandviç metodunda da söylemek istediğimiz, karşımızdakine vermek istediğimiz olumsuz mesaj iki olumlu mesaj arasında kalarak, kişiyi rahatsız etmeden mesajı almasını sağlamaktır. 

Bu metotta bizi rahatsız eden, karşımızdaki kişiye söylemeyi zorunlu hissettiğimiz şeyi sunmadan önce söze karşımızdaki kişinin olumlu bir yönüyle başlamalıyız. Bu sandviç ekmeğinin üst kısmıdır. Sonra sıra asıl can alıcı kata gelir. Bu katta ilk baştaki olumlu girişimize “ve” bağlacını ekleyerek, bizi rahatsız eden konuyu, eleştirimizi sandviçin arasındaki malzeme olarak hazırlamalıyız. Bu kattayken “ama”, “fakat”, ancak” gibi bağlaçları kesinlikle kullanmamalıyız. Bu bağlaçları kullandığımızda karşımızdaki kişi savunma mekanizmasını devreye sokacaktır. Bir cümleye ama ile devam ettiğimizde önceki cümleler ne kadar anlamlı olursa olsun onları yalanlamış oluruz. “ama” bağlacı insanlarda “eleştirileceğini ve savunmaya geçmesi gerektiği” mesajını uyandırmaktadır.  “Ve” bağlacı bu katında sihirli malzemesidirKarşımızdaki kişiye onu olduğu gibi kabul ettiğimiz mesajını verecek ve kişi, savunma mekanizmasını devreye sokmadan söylemek istediklerimizi değerlendirip düşünmeye başlayacaktır. Sandviçimizin alt kısmında ise gene üst katta olduğu gibi olumlu sözlerle eleştirimizi bitirmemiz gerekmektedir.“ 

Örnegin; her gün okula gitmen eğitimini ne kadar ciddiye aldığını gösteriyor ve annenle ben emeğini sarf ederken biraz daha planlı ve gayretli çalışırsan başarının daha da artacağına inanıyoruz. Sen bizim hayatımızın anlamısın, bu gayretlerinin sana başarılar getireceğini biliyoruz” şeklinde bir sandviç metodu kullanabiliriz.Yani iki olumlu ekmek arasında, söylemek istediğimiz eleştiriyi içeren sandviç malzemesi.. Isırdığımızda hepsinin tadı birbirine karışıyor ve ortaya lezzetli bir tat çıkıyor. 

Tatlı Dil ve güzel konuşma uslubu hakkında bir hikaye “Ne söylediğin değil nasıl söylediğin mühimdir.” demiş bilge kişiler. Akılla ölçüp tartarak, kalp süzgecinden geçirerek söylemek gerek sözü ki, kimseyi incitmesin, kimse incinmesin. Efendim, hikâye bu ya, padişahın biri rüyasında dişlerinin önden arkaya doğru döküldüğünü görür. Rüyadan çok etkilenir ve tabir etmeleri için ülkenin en mahir rüya tabircilerini çağırtır sarayına. Rüyayı anlattığı tabircilerden birisi:“Efendim, o kadar uzun yaşayacaksınız ki, bütün oğullarınızın ölümlerini göreceksiniz. Padişah, oğullarının ölümünden söz eden tabircinin sözlerinden öfkelenir ve muhafızlarına onu zindana atmalarını emreder. Sonra başka bir tabirciye anlatır rüyasını. Bu seferki tabirci, “Sultanım” der;“Allah size o kadar bereketli ve uzun bir ömür verecek ki, evlatlarınızın hepsinin mutluluklarını göreceksiniz ve hepsinden uzun yaşayacaksınız.”Sultan bu habere çok sevinir ve tabirciye kese kese altın ihsan eder. Esasında iki tabirci de aynı şeyi söylemişti söylemesine de, biri felaket tellallığı yaparken, diğeri akıl ve kalbin süzgecinden geçirerek söylemişti sözünü, vesselam. Bu cakranin cok çalışması gereksiz boş konuşmalarla, dedikodu yaparak enerji tüketmekle, az çalışması ise ifade sorunları ile ilişkilidir.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
2
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
4
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend