Sinizm (Kinizm) Nedir?

'Büyük İskender'e gölge etme başka ihsan istemem' cevabını verdiren Sinizm felsefesini yakından incelemek ister misiniz?2 dakikada okuyabilirsin


0
2 paylaşım

Sinizm, M.Ö. 4. yüzyılda Yunan şehir devletlerinde ortaya çıkmış bir toplumsal düzene baş kaldırı felsefesidir. Sokrates’in öğrencisi olan Antisthenes tarafından kurulan Kinik okulunun kelime anlamı “kyon”dan gelmektedir. Kyon eski yunancada köpek anlamına gelir. Bunun arkasında yatan sebebin ise bu okul temsilcilerinin, halk tarafından, hırçın ve saldırgan tavırları sebebiyle köpekvari bir yaşam sürdüklerinin düşünülmesidir.

Siniklerin temel felsefeleri zamanın medeniyet değerlerine yönelik olumsuz ve eleştirel tavırlarıdır. Sinikler, din ve devlet gibi olguların gereksiz olduğuna inanırlar. Çağın yozlaşmışlığından, toplumsal ve siyasi karmaşadan kurtulmayı vaat ederler. Bu sebepledir ki Sinizme ün kazandıran isimlerden biri olan Diogenes bir rivayete göre tüm ihtiyaçlarından sıyrılarak bir fıçı içerisinde yaşamaktadır. 

Başka bir rivayete göre Büyük İskender, güneş altında dinlenmekte olan Diogenes’i ziyaret ederek ona yapabileceği bir şey olup olmadığını sorduğunda Diogenes ona: “Sizden istediğim tek şey kenara çekilmenizdir. Bunu yaparsanız güneşime mani olmazsınız ve bana vermeniz mümkün olmayan şeyi benden almamış olursunuz.” der. 

Diogenes ayrıca, gündüz vakti eline feneri alarak “Hey insanlar” diyerek insanları etrafına toplamış, daha sonrasında “Ben insanları çağırdım pislikleri değil” diyerek sopayla kovalayıp, Olimpiyat oyunları dönüşünde kalabalığın olup olmadığını soran kişilere, “Evet, kalabalık vardı ama insanlar çok azdı” cevabını vermiştir. Sinikler bolluk ve zenginliğin peşinde erdemini yitirdiğini düşündükleri kişilere sık sık bu tarz imalarda bulunmuşlardır. 


Paylaşmayı unutma!

0
2 paylaşım

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
1
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
1
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend