Kibrit Hakkında Bilmediğiniz 10 Gerçek

3 dakikada okuyabilirsin


Kibrit kelimesi Arapça’dan Türkçe’ye geçen ve esasında kükürt anlamına gelen bir kelimedir. Kibrit tahmin edebileceğinizden çok daha uzun zamandır hayatımızın bir parçasıdır. Her ne kadar eskisi kadar yaygın olarak kullanılmasa da hiç beklenmedik durumlarda gerçekten hayat kurtarıcı olabilmektedir. Günümüzde hala üretilmekte ve kullanılmaktadır. Peki kibrit hakkında çok daha fazlasını öğrenmeye ne dersiniz? İşte kibrit hakkında bilmediğiniz o 10 gerçek:

  • İlk kibrit 1680 yılında İrlandalı fizikçi ve kimyager Robert Boyle tarafından icat edilmiştir. Boyle, yaptığı deneylerde ucuna sülfür yerleştirdiği tahta parçalarının, üstüne fosfor yapıştırılmış kağıt parçalarına sürtüldüğünde yandığını keşfetmişti.

  • İsveçli bir sanayici ve mucit olan Johan Edvard Lundstrom ise Boyle’un keşfi üzerinde çalışarak ilk modern kibriti üretmiştir ve 1855 yılında kibritin patentini almıştır.

  • Hepsinden önce Çinlilerin altıncı yüzyılda çam çubuklarını kükürte batırıp kurumaya bırakarak bir tür kibrit yaptıkları düşünülmektedir. Kükürtlü çubuklar Romalılar tarafından da bilinmekteydi. 
  • İlk çakmak Alman kimyacı Johann Wolfgang Döbereiner tarafından 1823’da icat edilmiştir. Bu da çakmağın kibritte önce icat edildiği anlamına gelmektedir. 

  • Kibrit yapımı 19. yüzyıl sonuna doğru İngiltere’de bir iş kolu haline gelmiştir. Kibrit üretiminde çalıştırılan kesim çoğunlukla yoksuldu ve fosfor zehirlenmesi nedeniyle çene kemiklerini kullanamama tehlikesiyle karşı karşıya kalmışlardır. 
  • Kibrit yapımında kükürt ve potasyum klorat kullanılmaktadır. Kibrit ucunun sürtüldüğü kibrit kutusunun yan yüzeyi ise kırmızı fosfor, sürtünmeyi artiran ince cam tozu ile tutkaldan oluşmaktadır. 

  • Potasyum klorat, kibriti yakmak için çakıldığında kükürtün yanması için gereken oksijenin açığa çıkmasına yardımcı olmaktadır. 
  • Türkiye’de 1929’da çıkarılan yasayla kibrit üretiminin yalnızca Tekel Genel Müdürlüğü tarafından yapılmasına karar verilmiştir. 1952 yılında ise kibrit üretimi, ithali ve satışı tamamiyle serbest bırakılmıştır.
  • İlk özel kibrit fabrikasının 1954’te açıldığı Türkiye’de, yılda yaklaşık 1 milyar kutudan fazla kibrit tüketilmektedir. Dünyada ise her yıl yaklaşık yarım trilyondan fazla kibrit kullanılmaktadır. 
  • Haşlanan yumurtanın suyuna dört adet kibrit çöpü attığınızda yumurtanın kabuğunun çatlamasını önleyecektir. Soğan keserken de dişlerinizin arasında iki kibrit çöpü tuttuğunuzda gözlerinizin yaşarmasını engelleyecektir.

Kibrite dair sizinde eklemek istediğiniz şeyler varsa yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
1
Ben Şok
Koptum Koptum
2
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend