Kadın mı Erkek mi Aslında Daha Kıskançtır ?

Kıskanmak kuşkusuz insanoğlunun doğasında varolan bir duygu durumudur.3 dakikada okuyabilirsin


2
3 paylaşım, 2 puan

İnsan neye gerçek manada sahip olabiliyor ki?

Sevdiğini kıskanarak veya daha da tehlikelisi onu kıskandırarak iletişime geçmeye çalışıp sevgi ve değer görme beklentisi içinde olan eşler her daim bu çabalarının sonunda Shakespear'in tabirine göre “ Yeşil gözlü canavar olan kıskançlık“ tarafından ağa düşürülmektedirler.

Bu durum ise insanın kendinin başta olmak üzere birçok kadın erkek ve sosyal ilişkilerini olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Sevdiği kadın ile ilgili “WhatsApp'tan kaç tane mesaj yolladım ama çevrimiçi olmuş olmasına rağmen bana cevap vermedi. Acaba kiminle görüşüyor, kim icin WhatsAppa giriyor“ şeklinde yorumlar ve düşünceler başlayınca kıskanç adamın bu güçlü duyguya kapılıp sağlıksız bir kuruntuya kapılması yüksek bir olasılıktır.

Peki erkekler mi daha kıskançtır yoksa kadınlar mı ?

Birçok psikoloğun araştırmalarına göre, erkekler nişanlılık döneminde daha kıskanç olabiliyorken kadınlarin asıl kıskançlığı evlendikten sonra başlamaktadır.

Erkekler ne zaman kıskanırlar ?

Birçok insan,  erkeğin kadına onu ne kadar kıskandığını söylemesini bir tür güçsüzlük olarak algılayıp tanımlamaktadir. Yalnız bu kıskanmadıkları anlamına gelmemektedir. Bir erkeğin kıskançlık hissi iki husus vuku bulduğunda sağlıksız olmaktadır.

  1. Kadına güvenmiyor ise

Erkek genellikle hemcinsini tehdit olarak algılamamaktadır. Bu sebeple kadının daha önce kendisini rahatsız eden bir tavır sergilemesi durumunda, kendisine itaatsizlik gösterilmiş olmasını veya aidiyet göstermemesi hatta geçmişte aldatılmış olması sebebi ile kadının yine aynı şeyi yapacağı düşüncesi kıskançlık duymasına sebep olmaktadır.

  1. Kendine güvenmiyor ise

“Türk erkeğinin dünyanın en kıskanç erkeklerinden biri olmasının sebebi; Sevdiklerine değil, kendilerine güvenmediklerindendir" diyerek asıl problemi nitelendirmiş oluyor Aziz Nesin. Genel itibari ile iktidarsızlik, hastalık veya özgüven eksikliğinden dolayı erkek “kendi kusurunu“ kapatıp "kadının kusurunu açma“ amaçlı buluttan nem kapıp yok yere sağlıksız bir kıskançlık hissine kapılabilmektedir.

Kadın ne zaman kıskanır ?

  1. Partnerine güvenmiyor ise

Maalesef ki birçok kadın kendi kimliğini erkeğe bağlı olarak tanımlar ve küçük büyük farketmeksizin tecrübe ile sabitlediği bir hayal kırıklığını sık sık hatırlayıp “yalnızlık korkusuna“ kapıldığı zaman depresif ve karamsar bir kıskançlık haline bürünmektedir.

  1. Kadın hemcinslerini tehtit olarak görür

Nereden bakılırsa bakılsın kadın sürekli patlamaya hazır bir facianın eşiğinde yer almaktadır. Partnerinin diğer cinse tek bir bakışı dahi kadinin kıskanclık duygusunu besleyip partnerine ve hemcinsine olan güvenini zedelemektedir.

Yapılan araştırmalar şunu gösteriyor ki ne kadın ne de erkek diğerinden daha kıskanç değil. İkisininde bu duygu durumunu hissetme ve gösterme şekli farklı yalnız.

Genel itibari ile kadın veya erkek farketmeksizin sağlıksız bir kıskançlık hissi bireyin kimliği ve bilhassa benlik kavramı ile bağlantılıdır.

Bu hissin köklerinin bireyin çocukluğunda veya gençlik çagında kendini değerli hissetirecek sevgi ve güven dolu tepkilerden yoksun kalmasına dayanmaktadir. Bu sebeple sağlıksız bir duygu durumu gecikmeli bir tepki olarak görülebilir.


Paylaşmayı unutma!

2
3 paylaşım, 2 puan

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
5
Bayıldım
Sevdim Sevdim
1
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
3
Ben Şok
Koptum Koptum
1
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
1
Mikemmel
Sdfgns

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend