Facebook’ta Neden Tanımadığınız Kişileri Eklememelisiniz?

1 dakikada okuyabilirsin


Facebook kullanıcıları için dünya çapındaki insanlarla tanışabilmek ve görüşebilmek için bir iletişim merkezi haline geldi. Özellikle gerçek hayatta hiç tanışmadığınız insanlarla bağlantı kurmayı kolaylaştırsa da, yabancılara karşı her zaman dikkatli olmalısınız. Çünkü tanımadığınız bir kişinin sizinle ne amaçla bağlantı kurmaya çalıştığını bilebilmeniz mümkün değil. Unutmamalısınız ki dünya genelinde her türden insan bu uygulamayı kullanıyor ve  bu sayede size ulaşabilme imkanı tanımış oluyorsunuz.

Bu durum sadece Facebook’a özgü bir durum da değil. Sosyal medyada herhangi bir uygulamayı kullanırken her zaman güvenlik, en büyük önceliğiniz olmalıdır. Facebook’ta neden tanımadığınız kişileri eklememeniz gerektiğine dair ayrıntılı bir yazı hazırladık. Tüm detayları maddeler halinde yazımızda mutlaka sonuna kadar okuyun.

 1. 1 Kimlik Hırsızlığı Riski


  Birisinin farklı bir kişinin, kişisel verilerini toplayıp kendi çıkarları için kullanmasına kimlik hırsızlığı denir. Dolandırıcıların ve internet hırsızlarının birçoğu size ait kişisel verilere uygulamalardaki paylaşımlarınız sayesinde ulaşmaktadır. 

  Facebook'a gün içerisinde yazılar yazıyoruz, fotoğraflar ve resimler yüklüyoruz. Bazı insanlar var ki tüm hayatlarını arkadaşlarıyla paylaşmakta keyif alıyorlar. Ama unutmamalısınız ki profilinizde ne kadar çok bilgi varsa, insanlara o kadar verilerinizi toplama şansı veriyorsunuz demektir.

  Anonim arkadaşlık isteklerinden veya güvenmediğiniz kişilerin mesaj taleplerinden bu nedenle kesinlikle uzak durmalısınız.

 2. 2 Arkadaşlarınızın Gizliliğinin Bozulması


  Facebook profillerimizdeki sevdiklerimiz, tanıdıklarımız ve arkadaşlarımız, gizlilikleri konusunda daha hassas davranıyor olabilir. Bu nedenle sizin tanımadığınız kişilerle olan iletişiminizi hoş karşılamayabilirler.

  Tanımadığınız kişilerden gelen arkadaşlık isteklerini kabul etmek, onlara yalnızca sizin içeriğinize erişmelerini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda arkadaşlarınız hakkında belirli bilgilere de erişmelerini sağlar. Onlara arkadaşlarınızın yer aldığı resimlere, yer bildirimlerine ve hikayelere doğrudan erişim imkanı tanımış oluyorsunuz.

  Tanımadığınız bir kişiyi arkadaş olarak eklemeniz nedeniyle yaşanabilecek olumsuz bir durum, uzun vadeli daha büyük sorunlara ve arkadaşlarınız arasında size karşı güven sorununa neden olabilir.

 3. 3 Zararlı Bağlantılar Paylaşabilme


  Yıllar boyunca insanlar Facebook'u, başkalarının kişisel alanlarına girip onların hesaplarını ele geçirme veya farklı şekillerde dolandırabilmek amacıyla kullandı ve halen de kullanmaya devam ediyor. Herkes Facebook'taki yaygın kimlik avı ve bilgisayar korsanlığı dolandırıcılığı yöntemlerinin farkında olsa da tanımadığı bir kişiyi ekleyerek yeni yöntemlere fırsat yaratmaktadır.

  Örneğin ekleyeceğiniz tanımadığınız bir kişi Facebook Messenger aracılığıyla size zararlı bağlantılar gönderebilir veya bunları sizin zaman tünelinizde paylaşabilir. Bu durum başta siz ve arkadaşlarınızın farkında olmadan bu linklere tıklayarak dolandırılmanıza neden olabilir. Bu nedenle tanımadığınız kişiler tarafından gönderilen linklere tıklamamaya özen göstermelisiniz. 

 4. 4 Kişisel Güvenlik Riski


  Tanımadığız kişilerle arkadaş olmak; iş yeriniz, eviniz, etkinlikleriniz ve tatillerinize ait fotoğrafları görmelerini sağlar. Ekleyeceğiniz tehlikeli biri gördüklerinden hoşlanırsa, mal varlığınız ve mali durumunuz tehlikeye girebilir.

  Sürekli olarak yer bildirimi ve anlık fotoğraf paylaşımı gibi aktiviteler başınıza soygun ve takip gibi suçlara yol açabilir. Facebook hesabınıza tanımadığınız kişileri eklememek; takip edilme, soyulma veya hırsızlık riskini ortadan kaldıracaktır.

 5. 5 Sosyal Fobi Oluşumu


  Tanımadığınız biriyle konuşmak ilgi çekici olabilir. Ama insanlarla sürekli bu tarzda iletişim kurmak bazı sorunlara neden olabilir.

  Sürekli yabancılarla konuşan insanlar kendilerini sürekli izole etme ihtiyacı duymaya başlarlar. Yani yeni insanlarla tanışmak yerine bütün gün bilgisayar başında veya telefonlarıyla vakit geçirmeyi tercih ederler. Sürekli olarak online sosyalleşmek, güven duygunuzu ve iyi bir fiziksel ve zihinsel sağlık sürdürmenizi azaltır.

  Online sohbetlere alışan çoğu insan, kendilerini başkalarının önünde ifade etme özgüveninden yoksundur. Tanımadığınız insanlarla sizin için risk arz edebilecek iletişimler kurmak yerine gerçek hayatta tanıdığınız insanlarla etkileşim kurmaya zaman ayırın.

 6. 6 Ortak Şeylerin Eksikliği


  Tanıdığınız kişileri Facebook'ta eklemek, karşılıklı ortak noktalarınız veya ilişkileriniz olduğu anlamına gelir. Bu da herkesin kendini güvende hissettiği eğlenceli ve ilgi çekici bir ortam yaratır.

  Ekleyeceğiniz yabancılar ise sizinle aynı ilgi alanlarını paylaşmayabilir. Bu nedenle tanımadığınız kişileri eklemek arkadaş sayınızı artırırken, paylaşımlarınıza olan etkileşimi düşürecektir.  Facebook profilinizde etkileşim eksikliği, uygulamayı kullanım amacınıza tamamiyle aykırı bir durum yaratacaktır.

 7. 7 Duygusal Travma


  Gerçek hayatta tanıdığınız insanlarla aranızda duygusal bir bağ oluşur. Ancak kısa süreli online ilişkilerde durum böyle değildir. Kimi insanlar sadece eğlence veya dolandırıcılık için oradadır. Bu tarz bir ilişkiye maruz kalmak duygusal travmaya neden olabilir.

  Online ilişkilerinizde yaşayabileceğiniz bu tarz duygusal travmalar, gerçek hayatta insanlarla olan ilişkilerinizi de zorlaştırır. Ailenizle ve sevdiklerinizle yaşayacağınız iletişim eksikliği, duygusal olarak tükenmiş hissetmenize neden olabilir.

 8. 8 İletişim Eksikliği


  Facebook'ta tanımadığınız kişilerle arkadaş olsanız bile bir süre sonra karşılıklı bir iletişim eksikliği yaşadığınızı sizde fark edeceksinizdir. İletişim eksikliği, geçici dostluklara ve özellikle de yanlış anlaşılma kaynaklı karşılıklı saygının kaybolmasına neden olur.

  Tanımadığınız bir kişinin ne zaman kabalaşacağını veya size saygı duymayı bırakacağını asla bilemezsiniz. Bu nedenle Facebook'ta tanımadığınız kişilerle iletişim kurmamak daha iyidir.

 9. 9 Bağımlılık


  Sosyal medya bağımlılığı sizi gerçek hayattan uzaklaştırabilir. Sizi günlük hayatınızdan uzaklaştıran oldukça yıkıcı bir aktivite haline dönüşebilir. Bunu önlemek için online ve  gerçek hayattaki ilişkileriniz arasında bir denge sağlamak önemlidir.

 10. 10 Artan Dolandırılma Şansı


  Tanımadığınız kişiler sizi, özellikle paranız ve diğer kişisel eşyalarınız için dolandırmaya çalışabilirler. Bu çok yaygın kullanılan bir dolandırıcılık yöntemidir. 

  Tanımadığınız bir kişi sadece bir soru sormak ya da dostane bir muhabbet için sizinle iletişim kurmak istediğini belirtse de arkasında böyle bir amaç yatıyor olabilir. Bu yüzden eğer Facebook'ta tanımadığınız kişilerle konuşuyorsanız, para veya mal varlıklarınız hakkında bilgi vermekten kaçının. Ya da bu tarz bilgiler almaya çalışan kişilerle görüşmeyi hemen sonlandırın. 


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend