Eşler Arası İlişki Devamlılığı Nasıl Sağlanır?

Özel Sema İlköğretim Okulu Rehber Öğretmeni ve Aile İletişim Uzmanı Arif Özutku'ya göre kadın için de erkek için de aile sığınılacak bir limandır. 4 dakikada okuyabilirsin


1
2 paylaşım, 1 puan

Bu değerli aile yuvasının yara almaması için eşler sürekli birbirlerini sevgileriyle güçlü tutunup bunu sözlü ve fiili bir tutum içerisinde ifade etmeleri gerekmektedir .Bunun sebebi ise sevgi duvarının sınırlandırılmamış olması, yani insanın her gün yeniden daha fazla sevebilme eğiliminin doğuştan bir özellik olmaması sebebiyledir.

Sevgi, eşi düşünmeyi, onun ve ilişkinin daha iyi noktalara gelmesi için sorumluluk hissetmeyi, çaba harcamayı getirmektedir. "Ben yeterince çaba gösterdim biraz da o göstersin" veya "sürekli ben adım atar isem aile içinde otoritem kaybolur " düşüncesi çok yanlış bir düşüncedir. Kadın ve erkek bir elmanın iki yarısı gibidir. Birbirlerini tamamlarlar. Biri diğerine üstün değildir" diye konuştu Psikolojik Danışmanlık ve Hipnoterapi Merkezi Psikoloğu Dr. Ramazan Özarslan. Kadın da, erkek de karşılıksız sevmeyi ilke edindikleri takdirde evliklerinde uzun vadeli sevgi dolu bir bağlılığa sahip olacaktırlar.

1. Karşılıksız sevebilmek

Kadın veya erkek farketmeksizin sevmeyi sevebilmelidir. Yunus Emre bir şiirinde bunun önemini şöyle göstermektedir :

"Maharet güzeli görebilmektedir.

Sevmenin sırrına erebilmektedir.

Dünya alem bilsin ki,

En büyük ibadet sevebilmektir".

Eşine karşı etkili bir sevgi duygusunu yaşayabilmek için asla ve asla mazide olup biten olayları tekrar tekrar hatırlayıp kendi kendini umutsuzluk haline sevkedip anı yaşamaktan insan kendini mahrum etmemelidir.

2. Severek yüceltmek

Toplum olarak sıklık ile kapıldığımız "sevdiğim benim için ne yaptı ki?" düşüncesi yanlış ve tehlikeli bir algıdır. Hayat hiç bir zaman alışverişten ibaret değildir daima verişalıştan ibarettir. Yani "Ben sevdiğim için daha neler yapabilirim" düşüncesi samimi ve beklentisiz sevginin temelidir. Çoğu zaman bilhassa kadına yapılan ara ara jestlerin yanı sıra daimi tebessüm ve tatlı söz, bilhassa iltifatlar ve takdirler cok etkilidirler. 

Mevlana Celaleddin Ruminin dediği gibi "Sevdiklerinize gül verin, gülünüz yok ise güliverin".

Cinsiyet sahiplerinin birbirlerinden farklı ihtiyaçları bulunmaktadır. Bu ihtiyaçları şu şekilde sıralayabiliriz.

Kadınin ihtiyaç duydukları :

  1. Fiziksel temas

  2. Dinlenip anlaşılmaya ihtiyaç duyar

  3. Bol bol iltifat ve ilgi görmek, duymak ister

Erkeğin ihtiyaç duydukları :

  1. Takdir ve onay isteği

  2. Kabul görülme ve güvenilme arzusu

  3. Teşvik ve destek

Bu şekilde sevgi şevki ikiye katlanacaktır. Eşler kendi almak istediklerini vermek yerine karşı cinsin neye ihtiyaç duyduğunu bilip ona göre davrandıkları zaman ilişkiden tatmin olabilirler. Bu şekilde bir sevgi bağı sonucunda erkek, kadın ile beraber var olduğunun doğuştan bir ihtiyaç oldugunu görebilir ise artık kendi acısı ve mutluluğu kadının acısı ve mutluluğu; kadının acısı ve mutluluğu ise kendinin acısı ve mutlulugu olmaktadır. Erkek ne kadar çok severse başarısız olma korkusu o kadar çabuk kaybolmaktadır. Kadın ise ne kadar çok sever ise o kadar az korkar. Çünkü korku sevginin yokluğudur. Erkek kadını anladıkça daha cok sever, kadın erkeğe güvendikçe daha çok sever.


Paylaşmayı unutma!

1
2 paylaşım, 1 puan

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
8
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
3
Mikemmel

Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Çok güzel bir konuya değindiniz sayın sdfgns, gerçekten bugünki toplumun dikkatini çekecek bir yazı olmuş hepimizin merak ettiği bir konuya değindiniz. Belkide duymak isteklerimizin özetini yazdınız. Tebrikler başarınızın devamın diler sabırsızlıkla diğer yazılarınızı bekliyorum.

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend