En Güçlü 10 Harry Potter Büyüsü ve Anlamları

1 dakikada okuyabilirsin


J.K. Rowling’in Harry Potter kitap serisi, Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’na giden İngiliz bir çocuğu konu almaktadır. Harry Potter serisi dünya çapında fenomen haline gelmiş unutulmaz karakterleri, sürükleyici anlatımı, büyüleyici dünyası ve tabii ki harikulade sihir sistemiyle 7’den 70’e geniş bir okuyucuyu kitlesine sahip olmuştur. Hatta bazı okuyucular kendilerini kitapların büyülü dünyasına o kadar kaptırdılar ki bugün hala Hogwarts kabul mektuplarının teslim edilmesini beklediklerini söylesek abartmış sayılmayız.

Hemen hemen her Harry Potter hayranı ya kendi başına ya da arkadaşlarıyla sopa, dal veya ellerine ilk geçirdikleri nesneleri asa gibi sallayarak, Latince’den ve Rowling’in toplayabildiği diğer dillerden türetilen bu kelime ve ifadelerle bir büyü yapmayı mutlaka denemiştir. Harry Potter’daki sihir yani büyüler, sıradan ev işlerini tamamlamaktan nefsi müdafaaya kadar çok sayıda amacı kapsamaktadır. Harry Potter dünyasında yer alan sayısız büyü arasından bazıları vardır ki diğerlerinden daha güçlü ve etkilidir. Biz de bugün Harry Potter serisinin en güçlü ve en etkili 10 büyüsünden detaylıca bahsediyor olacağız. Sizi daha fazla meraklandırmadan hemen ilk büyüyle başlayalım. 

 1. 10 Expelliarmus

  severus-snape-expelliarmus.gif

  Expelliarmus bir silahsızlandırma büyüsüdür. Bir büyücü veya cadının düello esnasında karşısındaki büyücünün veya cadının elinden asasını çekerek etkisiz hale getirmesini sağlar. Eğer bu büyü gerçekten güçlü bir büyücü veya cadı tarafından yapılarsa, aynı zamanda rakibin ayaklarını yerden kesebilir ve onu uçurabilir.

  Expelliarmus ilk olarak Hogwarts profesörü Severus Snape tarafından bir düello esnasında gösterildi. O günden beri Expelliarmus Harry'nin imza büyüsü haline geldi, kendisi tarafından kitaplarda ve filmlerde birçok kez kullanıldı. Ancak en meşhuru Harry'nin Lord Voldemort'la karşılaşması sırasında bu büyüyü kendisine karşı etkili bir şekilde kullanması olmuştur.

 2. 9 Avada Kedavra

  bellatrix-avada-kedavra.gif

  Bu büyü kulağa ne kadar basit ya da komikmiş gibi gelse de, en tehlikeli ve güçlü büyülerden biridir. Büyücülük Dünyasının Üç Affedilemez Laneti'nden biri olan Avada Kedavra, ''Öldüren Lanet'' olarak bilinir. Avada Kedavra anında ölüme neden olan ve ayırt edici yeşil ışığıyla kolayca tanınabilen bir büyüdür. Harry Potter'ı bir bebekken bu büyüden koruyan fedakar sevginin yarattığı sihir dışında, ona karşı koymanın veya kendini ondan savunmanın bir yolu yoktur.

  Avada Kedavra, Lord Voldemort'un kullanmayı sık tercih ettiği bir büyüdür. Bu büyüyü kullanmaktan çekinmeyen, şimdiye kadar yaşamış en tehlikeli ve korkulan kara büyücü olarak sayısız kişinin hayatına mal olmuştur. 

 3. 8 Expecto Patronum

  harry-potter-expecto-patronum.gif

  Harry Potter'ın büyülü dünyasında, Ruh Emiciler adı verilen, insanların olumlu duygularından beslenen ve onların ruhlarını çekebilen hayalet benzeri yaratıklar vardır. Onlara karşı bilinen tek savunma büyüsü Expecto Patronum'dur. Koruyucu ruh benzeri bir varlığı çağrıştıran ve en güçlü halinde, büyüyü yapanın en içteki benliğini ve en derin duygularını yansıtması amaçlanan bir hayvan biçimini alan Patronus Büyüsü'dür. Büyü, yapan kişi en mutlu anılarından güç alır ve yapması son derece zordur.

  Üçüncü kitap olan Azkaban Tutsağı'nın ana olay örgüsü, Harry Potter'ın bu gelişmiş büyüde ustalaşmayı öğrenmesi üzerineydi. Harry'nin, Patranos Büyüsü yapabilmesi onun olağanüstü büyü yeteneğinin erken bir göstergesiydi.

 4. 7 Wingardium Leviosa

  hermione-wingardium-leviosa.gif

  Aslında bir şeyleri uçarmak, herhangi bir fantezi evreninde sıklıkla karşılaşabileceğiniz bir büyülü güçtür. Harry Potter evreninde de Wingardium Leviosa diyerek bir şeylerin havada uçtuğuna görebilmeniz mümkündür. Harry ve arkadaşlarının Hogwarts'taki ilk yıllarında öğrendikleri ve tam olarak nesneleri havaya kaldırmaya, uçurmaya yarayan bir büyüdür.

  Wingardium Leviosa öğrendikleri diğer büyülere kıyasla ve amaç itibariyle basit bir büyüymüş gibi gözüksede, ana karakterler arasında yakın ve kalıcı dostluk kurmadaki önemli rolü nedeniyle büyük önem taşımaktadır. Büyünün öğrenilmesi esnasında Ron Weasley büyüyü tam olarak öğrenememesi nedeniyle oldukça üzülür, o esnada ise Hermione Granger, Wingardium Leviosa büyüsünü çok çabuk kavrar ve kendinden emin bir şekilde Ron'a ders vermeye çalışır. Bu durum Ron'un canının daha da sıkılmasına neden olur. Ancak daha sonra, Hermione bir dağ trolü tarafından saldırıya uğradığında, Harry ve Ron ona yardım etmek için yanına gider ve Ron sonunda büyüyü Hermione'nin kendisine öğrettiği şekilde yapmayı başararak trolü yener.

 5. 6 Obliviate

  hermione-obliviate-buyusu.gif

  Harry Potter evrenindeki büyücüler ve cadılar, kendilerini büyülü olmayan Muggle toplumundan ve iki dünya arasındaki barışı korumak için gizliliğe son derece önem vermektedirler. Bu nedenle yaşanan veya yaşanabilecek istenmeyen olaylar karşısında büyücü ve cadıların başvurdukları büyülerin başında gelmektedir. Bunun da en önemli sebebi Obliviate büyüsünün hafızanın silinmesine veya değiştirilmesine izin veriyor oluşundandır. Böylelikle büyücüler ve cadılar bilinmesini veya açığa çıkmasını istemedikleri şeyleri rahatlıkla silebilmektedirler. 

  Ancak bu güçlü büyü aynı zamanda kötü amaçlar için de kolaylıkla kullanılabilmektedir. Bunun en önemli örneklerinden birisi, kendini beğenmiş Gilderoy Lockhart'ın kendini olağanüstü başarılara sahip bir büyücü olarak gösterebilmek için hafıza büyülerini kullanması olmuştur. Neyseki gerçeklerin açığa çıkması çok fazla uzun sürmemiş ve Ron Weasley'nin kırık asasını kullanırken kendi anılarının tamamını yanlışlıkla silmesiyle sona ermiştir.

 6. 5 Petrificus Totalus

  petrificus-totalus-buyusu.gif

  Beden kitleme laneti olarak da bilinen bu büyü, yapılan kişide geçici felce neden olmaktadır. Petrificus Totalus etkisi altındaki kişinin, kolları ve bacakları birbirine yapışır ve bedeni taşlaşır. Ancak büyünün etkisi altındaki kişinin bilinci yerindedir ve gözkerini hareket ettirebilmek gibi belirli duyusal işlevlerini yapmaya devam edebilir. 

  Petrificus Totalus büyücülerin ve cadıların savaşta rakiplerini hareketsiz kılmak için kullanabilecekleri oldukça basit bir savaş büyüsüdür. Harry Potter serinde de iyi veya kötü olması fark etmeksizin birçok büyücü ve cadı tarafından kullanılmış etkili büyüler arasındadır.

 7. 4 Sectumsempra

  harry-potter-sectumsempra-buyusu.gif

  Harry Potter'ın altıncı kitabı ve filmi olan Melez Prens'te Harry, yalnızca "Melez Prens" olarak bilinen biri tarafından yazılmış ve bazı notlar içeren ikinci el bir ders kitabı bulur. Kitapta yer alan karalamalar arasında düşmanlara yönelik olarak işaretlenen ancak gerçek etkilerine dair hiçbir ayrıntı verilmeyen "Sectumsempra" büyüsü bulunmaktadır. Harry'de, Draco Malfoy ile kavgaya tutuştuğu bir esnada, Sectumsempra'yı onun üzerinde dener ve bu büyü Draco'nun vücudunda ciddi kanamalara ve yırtılmalara neden olur.  

  Hem filmin hem de kitabın belki de en önemli ve unutulmaz anlarından biri, Severus Snape'in Melez Prens olduğu ve bu kara büyünün yaratıcısı olduğunun ortaya çıkışı olmuştur. Sectumsempra sınırlı sayıda kişi tarafından bilinilmesi nedeniyle sık kullanılan bir büyü olmasa da, gizemli ve şok edici etkisi nedeniyle unutulmazlar arasındadır. 

 8. 3 Riddikulus

  severus-snape-riddikulus-buyusu.gif

  Muggleların yani sıradan insanların başları evlerinde genellikle örümcekler, hamam böcekleri veya başıboş hayvanlarla beladayken, büyücülerin endişelenmesi gereken Böcürtler vardır. Böcürtler, yüzleştiklerinde bir kişinin en büyük korkusuna dönüşen şekil değiştiricilerdir. Böcek ilacı veya süpürge ile onlardan kurtulmanız pek mümkün değildir. Bunun yerine bir asaya, biraz esprili hayal gücüne ve sihirli kelime "Riddikulus"a ihtiyacınız vardır.

  Böcürt defetme büyüsü olarakta bilinen Riddikulus, bir Böcürt'ü eğlenceli ve komik olan bir şeye dönüşmeye zorlar ve böylece onu korkutucu gücünden yoksun bırakır. Bu, Harry Potter'ın benimsediği dahiyane bir kavramdır: Kahkaha kullanarak korkuyu yenmek.

 9. 2 Lumos

  harry-potter-lumos-buyusu.gif

  Elinizde yanan sihirli bir asanız varken el fenerine kimin ihtiyacı olur ki? Tamam, belki normal bir meşaleden çok da farklı olmasada yinede asa elinizi yakmaz veya fener gibi pil gerektirmez. Aydınlatma büyüsü olarakta bilinen lumos bir büyücünün veya cadının asasının ucunu, karanlıkta görmek için sağlam bir aydınlatma kaynağına dönüştüren bir büyüdür.

  Biliyoruz diğer Harry Potter büyüleri kadar hayranlık uyandırıcı biri büyü değil, ama bu büyülü söz, serinin ikonlaşmış büyüleri arasında kesinlikle yerini almış alan bir büyüdür. Öyle ki serinin birçok yerinde de büyücüler ve cadılar tarafından fazlasıyla kullanılan bir büyü olmuştur.

 10. 1 Accio

  harry-potter-accio-buyusu.gif

  Hiç herhangi bir anda herhangi bir şeye fazlasıyla ihtiyaç duyduğunuz, ama ulaşamadığınız oldu mu? Eminiz olmuştur. İşte bu noktada Harry Potter evrenindeki büyücüler ve cadılar bu soruna çağırma büyüsü ile yani Accio ile bir çözüm bulmuşlardır. Bu büyü, kişinin nesneleri bulunduğu mevcut konumuna getirmesini sağlar.

  Harry Potter'ın kendisi de, dördüncü kitap ve film olan Ateş Kadehi'nde bu büyünün oldukça faydasını görmüştür ve serinin devamında da kullanmaya devam etmiştir. Yine büyücülük dünyasında da yaygın olarak kullanılan faydalı büyülerden biridir. 


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
1
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
4
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
3
Bayıldım
Sevdim Sevdim
4
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
6
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend