Dünyanın En Yaşlı 10 İnsanı

1 dakikada okuyabilirsin


Dünyanın en yaşlı insanları, bilinen ve doğrulanmış en uzun yaşam sürelerine sahip kişilerdir. Şuan 122 yıl 164 gün yaşına ulaşan Fransız Jeanne Calment, dünyanın bilinen en yaşlı kişisi olarak unvanın sahibidir.

Dünya üzerinde birçok kişinin 100 yaşına kadar yaşadığı bilinmektedir. Ancak bunlardan sadece birkaçının 115 yaşının üzerinde bir yaşam süreleri olmuştur. Bizde dünyanın dört bir yanındaki gelmiş geçmiş en yaşlı 10 insanın hayat hikayesinden, karşılaştıkları zorluklarından ve uzun yaşamlarının sırlarından bahsediyor olacağız. İşte dünyanın en yaşlı o 10 insanı ve yaşamları:

 1. 10 Misao Okawa (117 yıl, 27 gün)


  Misao Okawa 5 Mart 1898 doğumludur ve 1 Nisan 2015 tarihinde hayatını kaybetmiştir. Misao, Haziran 2013'ten Nisan 2015'e kadar yani hayatını kaybedene kadar sahip olduğu 117 yaşıyla bilinen ve yaşayan dünyanın en yaşlı insanı olarak tanınan Japon bir kadındı.

  Okawa, bir kumaş tüccarının kızı olarak Japonya'nın Osaka şehrinde doğdu ve beş kardeşiye birlikte burada büyüdü. 1919'da Yukio ile evlendi. Kendisinin üç çocuğu, dört torunu ve altı tane de torun çocuğu olmuştur. Eşi 1931 yılında hayatını kaybetmiştir ve kendisinin ölümünden sonra bir daha kimse ile evlenmemiştir.

  Okawa, gençliğinde masa oyunlarına özellikle de şiire olan tutkusuyla tanınan biriydi. Ayrıca kaligrafi ve çiçek tasarımı yapmakta oldukça keyif aldığı hobileriydi. Misao'ya göre uzun yaşamasının  sırrı suşi yemesi ve bolca dinlenmesiydi. Hayatı boyunca kendisinin bu nedenle hiç ciddi bir hastalık geçirmediğini söylemiştir.

  2013 yılında 115 yaşına giren Okawa, Guinness Dünya Rekorları tarafından dünyanın yaşayan en yaşlı insanı olarak 2 yıl boyunca rekorun sahibi olmuştur. Mart 2015'te 117. yaş gününü ailesi ve yerel yetkililerin katıldığı bir doğum günü partisi ile kutlamıştır.

  1 Nisan 2015'te Okawa, 117 yıl 27 günlük yaşantısına uykusundayken huzur içinde veda etmiştir. Misao öldüğü esnada, en yaşlı üçüncü kişi ve Japonya'daki en yaşlı kişi unvanın sahibiydi. 

 2. 9 Chiyo Miyako (117 yıl, 81 gün)


  Chiyo Miyako, 2 Mayıs 1901'de Japonya'nın Wakayama şehrinde doğmuş dünyanın en yaşlı insanlarından biridir.

  1922 yılında Shoji Miyako ile evlenmeden önce Miyako, altı kardeşi birlikte geniş bir evde büyüdü ve yerel bir tarım ofisinde çalışmaktaydı. Miyako torunlarının torunlarına ve torunlarının torunlarının torunlarına tanıklık edecek kadar uzun bir yaşam sürmüştür.

  Miyako, uzun yaşamı boyunca müziğe, özellikle de Japonya'ya özgü geleneksel bir telli çalgı olan kotoya olan tutkusuyla tanındı. Aynı zamanda kendisinin oldukça güzel bir sesi olduğu da biliniyordu.

  Miyako'nun sağlıklı yaşam tarzı, uzun yaşamının en önemli nedenlerinden birisiydi. Kendisini bol meyve ve sebze tüketen, alkol ve sigaradan uzak duran bir vejeteryan olarak tanımlıyordu.

  Miyako yaşının da etkisiyle zaman içerisinde çevresi tarafından oldukça saygı duyulan bir figür haline geldi ve arkadaşları, ailesi tarafından sık sık ziyaret edildi. Özellikle hayatı ve yaşama sırları televizyon röportajlarında ve belgesellerde yer aldı. Miyako, 2018'de aramızdan ayrıldıktan sonra da hep nazik ve kibar bir insan olarak hatırlanmaya devam etti.

 3. 8 Emma Morano (117 yıl, 137 gün)


  Emma Morano, 29 Kasım 1899 tarihinde İtalya'nın Piedmont bölgesinde Civiasco isimli küçük bir köyde dünyaya gelen İtalyan bir kadındır. Mayıs 2016'dan 15 Nisan 2017'deki ölümüne kadar 117 yıllık yaşamıyla dünyanın en yaşlı insanı olarak kabul ediliyordu.

  Emma, sekiz çocuklu bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Kendisi iki dünya savaşına, İtalya'da Faşizmin hem yükselişine hem çöküşüne ve aynı zamanda birçok teknolojik ve toplumsal değişime bizzat tanıklık etmiş biridir. 

  Emma geçmişte aşçı ve fabrika işçisi olarak çalışmış birisiydi. 1926 yılında Giovanni Martinuzzi ile evlendi. Ancak evlilikleri çok uzun sürmedi ve 1938'de boşandılar. Emma ile Giovanni'nin evliliklerinden 1937 yılında bir erkek çocukları oldu. Ancak doğumdan altı ay sonra çocukları hayatını kaybetti. Emma daha sonraki yıllarda tekrar çocuk sahibi olmadı. 

  Emma uzun yaşamını hem beslenme alışkanlığına hem de genetiğine borçluydu. Ağırlıklı olarak yumurta ve çiğ etle beslenmekteydi.  Ailesinde annesi 91 yaşına, kardeşlerinden birisi ise 102 yaşına kadar yaşamıştı. Diğer kardeşleri ise 90 yaşına kadar yine sağlıklı bir hayat sürmüşlerdi. Bu da Emma'nın uzun yaşamının kısmen genetiğinden kaynaklandığının göstergesiydi.

  Morano pratik zekası ve yeniliklere uyum sağlama yeteneği ile tanınan olağanüstü bir kadındı. Bir bakımevine taşındığında 115 yaşındaydı ve o yaşına kadar kendi ayakları üzerinde durabilen bir kadın olarak yaşamını sürdürmüştü.

 4. 7 Violet Brown (117 yıl, 189 gün)


  Violet Brown (kızlık soyadı Mosse) 10 Mart 1900'de Jamaika, Trelawny'de dünyaya gelmiştir. Kendisi 117 yaşına kadar yaşamayı başarmış dünyadaki nadir insanlardan birisidir. 15 Nisan 2017'den 15 Eylül 2017'de 117 yıl 189 günde aramızdan ayrılana kadar, dünyanın bilinen en yaşlı insanıydı.

  Violet, Jamaika'nın küçük bir köyünde ailesinin altı çocuğundan biri olarak büyümüştü. Violet'in anne ve babası çiftçiydi ve çocukken onlarla birlikte tarlalarda çalışarak yaşamını sürdürmüştür. Sadece 10 yaşına kadar okula gidebilmişti çünkü ebeveynlerinin onun okuyabilmesi için yeterli paraları yoktu.

  1921 yılında Augustus Brown ile yaptığı evliliğinden altı çocuk sahibi olmuştur. Çocuklarından iki tanesi kendisinin ölümünden önce hayatını kaybetmiştir. Brown, hayatının büyük bir bölümünü Jamaika, Duanvale'de doğduğu evde geçirdi. Kendisine göre uzun yaşamının sırrı Tanrı'ya olan inancı, sıkı çalışması ve meyve-sebze ağırlıklı sağlıklı beslenmesiydi.

  2010 yılında Violet 110 yaşındayken Jamaika Başbakanı Bruce Golding kendisini ziyaret ederek, kendisi gibi biriyle tanışmış olduğundan dolayı çok mutlu olduğunu belirtmiştir. 2015 yılında 115 yaşına geldiğinde ise Kraliçe II. Elizabeth doğum gününde kendisine bir tebrik mektubu göndermiştir.

  Violet 115 yaşından sonra zamanının büyük bir bölümünü bakıcıları eşliğinde yatakta ve ailesiyle geçirmiştir. Sağlığı gitgide kötüye gitsede bilinci hep açık ve mutluydu.

  Gelmiş geçmiş en yaşlı Jamaikalı olarak Violet'in ölümü Jamaika'daki birçok insanı üzmüştür. Cenazesinde devlet görevlileri ve halktan birçok kişi ona saygılarını sunarak veda etmişlerdir.

 5. 6 Marie-Louise Meilleur (117 yıl, 230 gün)


  Marie-Louise Meilleur, 29 Ağustos 1880'de Kanada'nın Quebec şehrindeki Kamouraska isimli bir köyde doğmuştur. 117 yaşına kadar kendisi Kanada'nın en yaşlı insanı ve dünyanın bilenen en yaşlı dördüncü insanıydı.

  Meilleur, ailesinin on bir çocuğundan biriydi ve hayatının büyük bir bölümünü Ontario'daki Quebec şehir sınırına yakın Sainte-Anne-de-Prescott adlı bir çiftçi kasabasında geçirmiştir. 1900 yılında Hector Meilleur ile evlenmiştir. Çiftin toplam 16 çocukları oldu. Yaşadıkları kasabadaki birçok kişi gibi kendi ailesinin de bir çiftliği vardı ve hayatını bu çiftlik işlerini yapmaya adamış biriydi. Çiftlikte çoğunlukla inekleri sağmak ve tavukları beslemek gibi işlerin yapımından sorumluydu.

  Meilleur, sıkça kiliseye giden dindar bir Katolikti. Kendisinin boş zamanlarında dans etmeyi ve müzik dinlemeyi çok sevdiği biliniyordu.

  Meilleur'un uzun yaşamasının sırrının çok fazla sebze ve meyve tüketmesi ve hayata karşı hep pozitif bir bakış açısı olması olduğu söylenmektedir. Sürekli aktif, çalışan bir insan olan Meilleur hayatın her anının tadını doya doya çıkarmıştı. 105 yaşına geldiğinde hiçbir yardım almadan rahatlıkla yürüyebilmekteydi. 1992'de 112 yaşındayken Meilleur'a, Kanada Nişanı takdim edilmiştir. Yaşamının son yıllarını bir huzurevinde geçirerek hayata gözlerini yummuştur.

 6. 5 Nabi Tajima (117 yıl, 260 gün)


  Nabi Tajima, Nisan 2017'de 117 yıl 260 günde hayatını kaybettiğinde dünyanın bilinen en yaşlı insanıydı. Kendisi tam olarak 4 Ağustos 1900'de Japonya'nın Kagoshima Eyaletinde bulunan Kikaijima Adası'ndaki Kikai kasabasında dünyaya gelmiştir.

  Kendisi hem Japonya açısında hem de dünya açısında birçok önemli olaya bizzat tanıklık edebilmiş dünyadaki nadir insanlardan birisiydi.

  Nabi, 19 yaşındayken Tominishi Tajima ile evlendi. Kendisinin yedisi erkek, ikisi kız olmak üzere toplam dokuz çocuğu oldu. Yaşamı boyunca 160'tan fazla toruna sahip olabilmiş yine ender insanlardan birisi olmuştur.

  2017'nin Eylül ayında Guinness Dünya Rekorları, Nabi'nin 117 yıl 41 günlük yaşıyla dünyanın yaşayan en yaşlı insanı unvanının sahibi olduğunu belirtmiştir. Nabi'ye bu kadar uzun yaşamasının sırrının ne olduğu sorulduğunda sebze ve balık ağırlık beslenme düzenin olduğunu söylemiştir.

  21 Nisan 2018'de Nabi bir bakım evinde hayatını kaybetmiştir. Kendisi tüm dünya tarafından hala uzun yaşamın sembolü olarak hatırlanmaktadır.

 7. 4 Lucile Randon (118 yıl, 340 gün)


  Rahibe André olarak da bilinen Lucile Randon, 11 Şubat 1904'te Güney Fransa'nın Gard şehrindeki Alès isimli bir komünde doğan bir Fransız Roma Katolik rahibesidir.

  Lucile Randon ateist bir evde büyümesine rağmen 26 yaşında vaftiz edilmiş inançlı biri olmuştur. Hayatı boyunca kiliselerde farklı pozisyonlarda bulunmuş bir rahibe olmuştur.

  Kilise haricinde kadınlar için bir okulda hemşire ve öğretmenlik yapmıştır ve bir süre sonra bu okulun müdiresi olmuştur. Dünya Savaşı esnasında, çalışmakta olduğu hastanede Yahudi çocukların Nazilerden saklanmasına da yardım etmiştir.

  Rahibe André, herkes tarafından zekası ve müziğe olan tutkusuyla tanınırdı. En çokta uzun yaşıntısıyla bilinen biriydi. 2009 yılında 105 yaşına geldiğinde bir emeklilik tesisine taşındı.

  17 Ocak 2023 tarihinde Lucile Randon, 118 yıl 340 günlükken hayatını kaybetmiştir. Uzun yaşamını inançlı oluşuna, müzik tutkusuna ve pozitif bakış açısına sahip birisi olmasına bağlamıştır. İlerleyen yaşına rağmen meditasyon yapmayı, okumayı ve aktif bir yaşantıya sahip olmayı da hiç ihmal etmemiştir.

 8. 3 Sarah Knauss (119 yıl, 97 gün)


  Sarah Knauss, 24 Eylül 1880 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri'nin Pennsylvania eyaletinde doğmuştur. John ve Mary Clark'ın çocuğu olarak dünyaya gelmiştir ve Pennsylvania'da büyümüştür. Sarah'ın kendisi haricinde beş kardeşi daha vardı. Kendisi ailenin en küçük çocuğuydu.

  Sarah, 1901 yılında Abraham Lincoln Knauss ile hayatını birleştirmiş ve 4 çocuk sahibi olmuşlardır. Sarah, 1965'te hayatını kaybeden kocasından ve üç çocuğundan sonra yaşama veda etmiştir. Oldukça fazla sayıda toruna sahip bir büyükanne olmuştur.

  Sarah Knauss uzun yıllar yaşadığı yerdeki bir fabrikada 82 yaşında emekli olana kadar terzilik yapmıştır. Tığ işine ve edebiyata olan ilgisiyle tanınan biriydi. Aynı zamanda oğlu ve torunuyla birlikte televizyonda güreş maçlarını izlemeye de bayılırdı.

  Sarah, 1997'de 116 yaşına geldiğinde, Marie-Louise Meilleur'un hayatını kaybetmesinin ardından ABD'nin en yaşlı insanı unvanın sahibi olmuştur. Aynı zamanda o esnada Fransız Jeanne Calment'in ardından dünyanın en yaşlı ikinci insanı unvanın da sahibiydi.

  Sarah, 30 Aralık 1999 tarihinde 119 yaşında ve 97 günlükken hayatını kaybetti. Öldüğü esnada dünyanın en yaşlı insanı olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na girmiştir.

 9. 2 Kane Tanaka (119 yıl, 107 gün)


  Kane Tanaka, Japonya'nın Fukuoka şehrindeki Wajiro bölgesinde 2 Ocak 1903'te doğan Japonya'nın ve dünyanın bilinen en yaşlı insanlarından biridir. Aslında Kane tam olarak Japonya'nın bilinen en yaşlı insanı ve Fransız Jeanne Calment'ten sonra gelmiş geçmiş en yaşlı ikinci insandır.

  Tanaka, yedi kardeşiyle beraber geniş bir ailede büyümüştür. Dördüncü sınıfa kadar okuyabilmiş sonrasında ailesinin şehriye üretim ve satış işine yardımcı olabilmek için okulu bırakmak zorunda kalmıştır. 19 yaşındayken Hideo Tanaka ile evlenmiş ve toplam dört çocuk sahibi olmuşlardır.

  Tanaka'nın eşi 2. Dünya Savaşı sırasında orduda bir mühimmat fabrikasında çalışarak görev almıştır. Savaş sona erdiğinde Tanaka'nın doğduğu ve büyüdüğü şehir olan Wajiro'ya dönerek geleneksel bir Japon tatlısı olan mochi satışı yaptıkları bir aile şirketi kurmuşlardır.

  Tahta oyunları, ve aritmetik konusunda oldukça başarılı olan Tanaka, ilerleyen yaşına rağmen kareoke konusunda da oldukça yetenekliydi.

  2019 yılında 116 yaşındayken Guinness Rekorlar Kitabı, Tanaka'yı dünyanın yaşayan en yaşlı insanı olduğunu belirtti. Tanaka, bundan iki yıl sonra 19 Nisan 2022'de tam 119 yıl 107 günlükken aramızdan ayrıldı. Tanaka, bu kadar uzun yaşamasını inançlı olmasına, aileye, uyumaya, umuda, yeme alışkanlığına ve matematiğe olan tutkusuna bağlayarak dile getirmiştir.

 10. 1 Jeanne Calment (122 yıl, 164 gün)


  1875 yılında Fransa'da doğmuş ve yaşamış olan Jeanne Calment, 1997 yılında 122 yıl 164 günlükken hayatını kaybettiğinde tarihin bilinen en yaşlı insanıydı. Fransa'nın güneyindeki Arles isimli küçük bir kasabada doğan Jeanne'nin babası Nicholas Clement ve annesi Marguerite Gilles'di. Kendisinin birde François adında bir erkek kardeşi vardı.

  Ailesi oldukça zengindi. Babasının, tekstil ürünleri ve zeytinyağı sattığı bir dükkanı vardı. 1896'da babası gibi varlıklı ve ticaretle uğraşan Fernand Calment ile evlendi. Evliliklerinden Yvonne adından bir kızları oldu.

  Jeanne, uzun yaşamının sırrının zeytinyağı, çikolata, şarap ve stressiz bir yaşam tarzına sahip olması olduğunu belirtmiştir. Kendisi tenis oynamayı, yüzmeyi ve bisiklete binmeyi seven zeki ve komik biri olarak tanınıyordu. Hayatının son yıllarına kadar bile briç oynamaya ve borsayı takip etmeye devam etmiştir.
   
  Jeannei Ağustos 1997'de 122 yıl 164 günlükken hayatını kaybetti ve Guinness Rekorlar Kitabı'na dünyanın bilinen en yaşlı insanı olarak adını yazdırdı.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
1
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
6
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend