Dünyanın En Tehlikeli 15 Şehri

1 dakikada okuyabilirsin


Dünyanın en tehlikeli 15 şehrinden bahsetmeden önce kısaca bir şehri tehlikeli yapan şeylerin neler olduğundan bahsedelim. Tahmin edebileceğiniz gibi tecavüz, cinayet ve adam kaçırma gibi çok sayıda şiddet ve suç eylemi, bir şehri sakinleri ve ziyaretçileri için tehlikeli hale getirebilir. Bunlar aynı zamanda şehrin yer aldığı bölgenin ve ülkenin barışına yönelik en olası tehditlerdir. Her ne kadar polisiye ve suç dizisi izlerken böyle sahneler dikkat çekici geliyor olsada ancak gerçekte yaşadığınız şehirde bu tarz suç eylemlerinin oluşu hiçte karşılaşmak isteyeceğiniz şeyler değillerdir.

Eğer dünyanın en tehlikeli şehirlerine seyahat ediyorsanız veya gitmeniz gerekiyorsa bu şehirde sizi hangi tehlikelerin beklediğini öncesinde bilmenizde fayda var. Hem böylelikle ne tarz konularda güvenlik önlemlerinizi almanız gerektiği konusunda tedbirli olabilir ya da programınızı öncesinden olası riskler nedeniyle iptal edebilirsiniz. İşte 2022 verilerine göre dünyanın en tehlikeli o 15 şehri:

 1. 15 Culiacan, Meksika


  Sinaloa'nın başkenti ve en büyük şehri Culiacan bir milyonun üzerinde bir nüfusa sahip bir şehirdir. Şehir bölgedeki uyuşturucu çetelerinin buluşma ve ticaret yeri olarak biliniyor. Bu şehirde, farklı çetelerin üyeleri ve polis arasında sık sık çatışmalar yaşanıyor. Bu çatışmalar esnasında yerel halktan insanlar da çapraz ateş arasında kalarak sıkça yaralanıyor veya hayatını kaybediyorlar. Culiacan şehri, tıpkı Meksika'nın kuzeybatı ve sınır bölgelerindeki diğer şehirler gibi silahlı uyuşturucu çetelerini kontrol altına alabilmek için maddi ve manevi yoğun çaba sarf edilen şehirlerinden birisi. 

  Her ne kadar son yıllarda, öldürülen insan sayısında az da olsa bir düşüş olsa da şehir hala özellikle yabancı turistler açısından kesinlikle uzak durulması gereken şehirler arasında yer almaya devam ediyor. 2022 yılı itibari ile şehrin 100.000 kişide cinayet oranı 60,52'dir. 

 2. 14 St. Louis, Amerika Birleşik Devletleri


  St. Louis, 290.000'in üzerindeki nüfusuyla ABD'nin Missouri eyaletindeki en büyük ikinci şehirdir. Şehir bölgenin sanayi şehri olarak bilinmektedir. St. Louis aynı zamanda 2014 yılından beri Amerika Birleşik Devletleri'nin cinayet başkenti olarak adlandırılan bir şehirdir. Dünyanın en tehlikeli 15 şehri listesinde de yer alan tek Amerikan şehridir. Peki St. Louis neden bu kadar tehlikeli bir şehirdir? Şehirde suç oranı uyuşturucu kaynaklı cinayetler nedeniyle oldukça yüksektir. Şehirdeki önlemeyen yoksulluğun en büyük sebebi de yine uyuşturucu satışıdır. 

  St. Louis şehrinin sakinleri düşük ücretler, yüksek işsizlik, yoğun uyuşturucu kullanımı, aile ilişkilerinin bozulması gibi sebepler nedeniyle ABD ortalamasının çok altında bir hayat standartına sahiptir. 2022 yılı itibari ile şehrin 100.000 kişide cinayet oranı 60,59'dır. Bu oran Amerikan'ın birçok şehrine göre oldukça yüksektir. 

 3. 13 Feira de Santana, Brezilya


  Brezilya'nın Bahia eyaletindeki 650.000 üzerindeki nüfusuyla Feira de Santana şehri, bir ticaret ve çiftçilik merkezidir. Eyaletin en kalabalık ikinci şehri olmasına rağmen şehrin turistlere sunabileceği çok az şey vardır. Peki Feira de Santana neden dünyanın en tehlikeli şehirlerinden birisidir? Çünkü Feire de Santana uyuşturucu satan işletmeler ve tehlikeli çetelerle dolu önemli bir ticaret merkezi haline gelmiştir. Bu da onun bölgenin uyuşturucu merkezi haline gelmesine neden olmuştur. 

  Şehirdeki en yaygın olan suçlar gasp, uyuşturucu satma ve kullanma, saldırı ve araba hırsızlığıdır. Yani anlayacağınız şehirde suç anlamında her an her şeyle karşılabilmeniz mümkündür. Feire de Santana'da yaşayan her 100.000 kişiden 63.29 kişisi maalesef öldürülmektedir.

 4. 12 Cancun, Meksika


  Cancun, Meksika'nın Quintana Roo eyaletinde, Yucatan Yarımadası'nda bulunan bir şehirdir. Karayip Denizi kıyısında yer alan Cancun, plajları, tatil köyleri ve gece hayatı ile ünlü turistik bir şehirdir. Ancak 1 milyona yakın nüfusu olan şehirde şiddet suçlarının bir hayli fazla oluşu oldukça büyük bir problemdir.

  Şehirdeki şiddet suçlarının büyük bir bölümü çeteler ve uyuşturucu tacirleri arasında yaşanan çatışmalar kaynaklıdır. Aynı zamanda gasp ve hırsızlık diğer yaygın olan suçlar oldukları için şehri ziyaret edenlerin arka sokaklardan uzak durmaları ve özellikle üzerlerindeki telefon, fotoğraf makinası ve takı gibi eşyalarına dikkat etmeleri gerekmektedir. Cancun'un 100.000 kişide 64.47 ölüm oranına sahip olması dünyanın en tehlikeli şehirleri arasında yer almasının en önemli sebeplerinden birisidir. 

 5. 11 Belem, Brezilya


  2.5 milyona yakın nüfusuyla Brezilya'nın Para eyaletinin başkenti olan Belem, aynı zamanda Brezilya'nın en tehlikeli üçüncü şehri konumundadır. Amazon Nehri üzerinde yer alan bir liman kenti olan Belem uyuşturucu ticaretinin ana bölgelerinden birisidir. Bunun da en önemli sebepleri yerel halkın son derece fakir ve insanların hayatta kalabilmek için mümkün olan her yolla para kazanmaya ihtiyaçlarının olmasıdır. 

  Şehrin 100.000 kişide 65 cinayet oranı dünyanın en tehlikeli şehirleri listesinde üst sıralarda yer almasına neden olmaktadır. Şehirdeki eski polis memurlarından oluşan milis çetelerinin diğer çetelerle yaşadıkları şiddet olayları kaynaklı olarak cinayet oranı yüksektir. Bu nedenle özellikle şehrin arka sokakları kaçınılması gereken başlıca yerlerdir.

 6. 10 Cape Town, Güney Afrika


  Cape Town, Güney Afrika'nın güneybatı kıyısında ülkenin hem en eski hem de en güzel liman kentlerinden biridir. Cape Town birçok kişi tarafından Nelson Mandela'nın memleketi olarak bilinmektedir. Dünyanın en tehlikeli 15 şehri listesine giren tek Güney Afrika şehridir. 5 milyona yakın nüfusu olan şehir 100.000 kişide 66.36'lık cinayet oranıyla ne yazık ki dünyanın en tehlikeli yerlerinden biridir. Bu yüksek oran Cape Town'ı aynı zamanda Güney Afrika'da en yüksek cinayet oranına sahip şehri de yapmaktadır. 

 7. 9 Fortaleza, Brezilya


  Forteleza 4 milyona yakın nüfusuyla Brezilya'nın en büyük 5. şehridir. Şehir büyüklüğü haricinde bir unvanın daha sahibidir. O da 100.000 kişi başına 69 cinayetle Brezilya'nın en tehlikeli ikinci şehri olmasıdır. Forteleza her ne kadar Lencois Maranhenses Milli Parkı ve Jericoacoara Plajı gibi ünlü turistik yerlere yakın turistik bir şehir olsa da ne yazık ki yüksek suç oranı bu özelliğinin gölgede kalmasına neden olmaktadır. Bu yüzden, Forteleza'yı ziyaret etmeyi düşünüyorsanız dikkatli olmanızda fayda var.

 8. 8 Natal, Brezilya


  Rio Grande do Norte, Brezilya'nın en büyük ikinci petrol üreticisi eyaleti konumundadır. Natal'da eyaletin başkenti ve en büyük şehridir. 1.5 milyona yakın nüfusuyla Natal popüler bir turizm merkezi ve üniversite şehri olarak tanınmaktadır. Bu şekilde tanınan bir şehir olmasına rağmen 100.000 kişide 74.67 cinayet oranına sahip olması nedeniyle dünyanın en tehlikeli şehirleri listesinde de üst sıralarda yer alan bir şehirdir. Şehirdeki suç oranın yüksek olmasının başlıca nedeni yoksullukken, çeteler ile mahkumlar arasında yaşanan çatışmalar bir diğer önemli sebebidir.

 9. 7 Ciudad Guayana, Venezuela


  Orinoco ve Caroni Nehirlerinin kesiştiği noktada kurulmuş bir liman şehri olan Ciudad Guayana, Venezuela'nın Bolivar eyaletinin başkentidir. Şehir 100.000 kişide 78.3 cinayet oranıyla Venezuela'nın en tehlikeli ikinci şehri konumundadır. Peki Ciudad Guayana'yı hem Venezuela'nın hem de dünyanın en tehlikeli şehirlerinden biri yapan sebepler nelerdir.

  Bu şehri tehlikeli yapan en önemli 2 sebep organize çeteler ve ekonomik krizlerdir. Venezuela'nın uzun zamandır devam eden ve giderek kötüleşen mali durumu nedeniyle ekonomik kriz haricinde güvenlik krizi de ortaya çıkmaktadır. Başta Ciudad Guayana olmak üzere bölgenin tüm şehirleri, tıpkı ülkenin geri kalanı gibi gıda kıtlığı ve yüksek suç oranlarıyla karşı karşıyadır. Şehirde tecavüz, cinayet ve cinsel saldırı gibi şiddet içeren suçların görülme sıklığının yüksek olması nedeniyle şehre gelen kişilerin son derece dikkatli olması önerilmektedir. 

 10. 6 Irapuato, Meksika


  Irapuato, 1 milyona yakın nüfusuyla Meksika'daki en tehlikeli beşinci şehirdir. Guanajuato eyaletinin bir parçası olan ve eyaletin orta kesiminde olan bir şehirdir. Irapuato, hem Meksika'da hem de dünyada güzel bahçeleriyle tanınıyor olsa da dünyanın en tehlikeli şehirlerinden biri oluşu bunu gölgelemektedir. Irapuato'da adam kaçırma, gasp ve cinayet gibi şiddet suçlarının sayısı oldukça fazladır. Bunun da başlıca sebebi şehirdeki karteller arasında yaşanan çatışmalardır. Yerel polis kartellerle ilgili olan bu sorunu halletmesi için federal hükümetten yardım istemiş olsa da bu konuda henüz başarı sağlanamamıştır. Şehir şuan 100.000 kişide 81.44 cinayet oranıyla dünyanın en tehlikeli 6. şehridir. 

 11. 5 Ciudad Juarez, Meksika


  Cuidad Juarez, 1.5 milyondan fazla nüfusuyla Meksika'nın gece kulüpleri ve gece hayatıyla ünlü bir şehridir. Juarez olarak bilinen şehrin günümüzde sahip olduğu 100.000 kişide 85.56'lık cinayet oranı şehirdeki turizmi bitirme noktasına getirmiştir.

  Juarez şehirde yaşanan şiddet olayları nedeniyle kadınlar için Meksika'nın en tehlikeli şehirlerinden biri olarak kabul edilir. Şiddet suçları haricinde şehirdeki hırsızlık, gasp veya cinayet olaylarının bir hayli yüksek olduğu ziyaretçiler tarafından unutulmamalıdır. Polis yaşanan olumsuz olayların fazlalılığı nedeniyle kimi zaman etkisiz kalmaktadır.

 12. 4 Ciudad Victoria, Meksika


  Ciudad Victoria, 400 bine yakın nüfusuyla Tamaulipas eyaletinin başkenti olan bir Meksika şehridir. Aynı zamanda bugünkü 100.000 kişide 86.01'lik cinayet oranıyla Meksika'nın en tehlikeli 3. ve dünyanın en tehlikeli 4 şehri pozisyonundadır. Şehirdeki cinayet oranın bu kadar yüksek olmasının sebebi şehirdeki suç çeteleri ile polis arasındaki silahlı çatışmalarda hayatını kaybedenlerden kaynaklıdır. Diğer önemli sebepler ise bölgedeki uyuşturucu çeteleri arasındaki rekabet nedeniyle devam eden çıkar çatışmaları ve hapishane şiddetidir.

 13. 3 Caracas, Venezuela


  Venezuela'nın hem en büyük şehri ve hem de başkenti olan Karakas, 3 milyondan fazla nüfusa sahip dünyaca ünlü bir şehirdir. Guaire Nehri'nin kuzey bölgesinde kurulmuş olan bu şehrin bu kadar ünlü olmasının sebeplerinden birisi de ne yazık ki 100.000 kişide 99.98 cinayet oranıyla dünyanın en tehlikeli şehirlerinden birisi olmasıdır.

  Peki Caracas'ı dünyanın en tehlikeli üç şehrinden biri yapan sebepler nelerdir? Başlıca sebepler arasında ekonomik kriz, siyasi bozukluk, yoksulluk, işsizlik, uyuşturucu çeteleri ve yetersiz kolluk kuvvetleri yer almaktadır. Artan suç oranları nedeniyle, birçok ülke vatandaşlarına özellikle zorunlu olmadıkça Caracas'a ziyaret etmemeleri konusunda uyarılarda bulunmaktadır.

 14. 2 Acapulco, Meksika


  Acapulco, Meksika'nın Pasifik Kıyısında Guerrero iline bağlı önemli bir liman şehridir. 1 milyona yakın nüfusuyla şehir bugün dünyadaki en tehlikeli ikinci şehir olarak kabul edilmektedir. Bunun da en önemli sebebi şehrin 100.000 kişide 110.5 gibi oldukça yüksek bir cinayet oranına sahip olmasıdır. Bunun dışında adam kaçırma, gasp ve araba hırsızlığıyla ünlü 221 veya Los Locos gibi ünlü Meksika çetelerin merkezi konumundadır. Artan cinayet ve şiddet olayları maalesef şehirdeki turizm endüstrisini olumsuz etkilemektedir. 

  Şehir bir zamanlar birçok ünlünün göz bebeği olsada bugünlerde adının ünlü uyuşturu çeteleri ve sahip olduğu yüksek cinayet oranıyla anılmasına neden olmaktadır.

 15. 1 Tijuana, Meksika


  Tijuana, Meksika'nın en büyük beşinci ve Amerika kıtasının da en büyük 45. şehri konumundadır. Tijuana sahip olduğu 2 milyonun üzerindeki nüfusuyla oldukça kalabalık bir şehirdir. Şehir ABD sınırında yer aldığı için Amerikalılar için önemli bir turizm merkezi olsa da son yıllarda dünyanın0 en tehlikeli şehri olarak kabul edilmesi nedeniyle bu ilgisini kaybetmeye başlamıştır. Şöyle ki bugün 100.000 kişide 138 gibi son derece yüksek bir cinayet oranına sahip bir şehirdir. Şehir bunun dışında yoksulluk, tecavüz ve adam kaçırma suçlarının oldukça yüksek olduğu bir şehirdir.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
1
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend