Buzdolabınızı Ne Sıklıkta Temizlemelisiniz?

5 dakikada okuyabilirsin


Marketten, pazardan aldığımız birçok şeyi, evde pişirdiğimiz yemekleri veya dışarıdan söylediğimiz yemeklerin kalanlarını yani kısacası gündelik hayatımızdaki hemen hemen her şeyi buzdolabında saklamamız gerekiyor. İşin garip tarafı buzdolabımızda yenilebilir şeylerin haricinde gözlük, anahtar, cep telefonu ya da saat gibi eşyaları unuttuğumuz durumlar da sıkça başımıza gelebiliyor. 

Gelişen teknoloji ile birlikte antibakteriyel, kir tutmayan, ürünlerin raf ömrünü uzatan ve taze tutan modern bozdolapları olsada yine de buzdolaplarının da temizlik ve hijyen anlamında sınırlı teknolojilere sahip olduğunu bilmemizde fayda var. Bu nedenle her zaman dolabınızdaki son kullanma tarihlerini kontrol edin ve arta kalan yemeklerini buzdolabında unutmamak için arka kısımlar yerine öne ve ortaya yerleştirin. Buzdolapları için ideal sıcaklık 2-4 derece arasında olsa da yiyeceklerin bu sıcaklık aralığında da kolaylıkla bozulabileceğini unutmamalısınız. Dolabınızın içerisinde gelen bir koku fark ettiğiniz an, hızlıca sorunun kaynağını çözmek önemlidir. Dolabınızda gözle görülür bir leke, yiyecek artığı veya koku olmasa bile, buzdolabınızı düzenli olarak mutlaka temizlemelisiniz.

Buzdolabınızı Her Mevsim Derinlemesine Temizleyin

Buzdolabınızı üç ila dört ayda bir derinlemesine temizlemek en iyisidir. Başka bir deyişle, nelerin atılabileceğini belirlemek için her mevsim sonunda buzdolabınızı gözden geçirin. Çünkü mevsimlere göre tükettiğimiz yiyeceklerde değişiklik gösterdiği için dolabımızda unuttuğumuz, eski yiyeceklerle karşılaşmamız muhtemeldir. Buzdolabımızı yiyeceklerimizi sakladığımız bir alan olarak düşünürsek, bir şeyleri biriktirmeyi ve stoklamayı seven insanlar için kesinlikle ideal bir yer değildir. Kalabalık, dağınık ve kirli buzdolapları sağlığınız için riskli olabilir ve bu nedenle her zaman özenli davranılmalıdır.

Uygun şekilde temizliği yapılmayan buzdolaplarında Salmonella ve koli basili gibi potansiyel olarak tehlikeli mikroorganizmalar gelişebilir ve bunlarda gıda kaynaklı hastalıklara neden olabilir.  Mikroplar buzdolabında genellikle üç ila dört gün içinde gelişmeye başladıkları için bu sürelerden daha uzun süredir buzdolabınızda bulunan kalan yemekleri atmanız daha doğru olacaktır. Bu tarz son kullanma tarihi geçmiş ürünleri çöpe atarkende çöpün sızmasını önlemek için kilitli torbalara koymayı unutmayın. 

Buzdolabınızı derinlemesine ve detaylı temizlerken, önce fişini çekmeniz faydalı olacaktır. Böylelikle elektriği boşa harcamazsınız. Eğer prize erişemiyorsanız buzdolabınızın bağlı olduğu prizin sigortasını da kapatabilirsiniz. Ardından buzdolabınıznı uygun şekilde boşaltma ve temizleme işlemini gerçekleştirin. Buzdolabınızı temizlerken mevcut ürünlerinizi soğuk tutmak için farklı bir soğutucuya aktarabilirsiniz. Ya da temizlik yapacağınız günü önceden planlayarak buzdolabınızdaki mevcut ürünleri bitirebilir veya kolay bozulmayacak ürünlere indirgeyebilirsiniz. Buzdolabının fişini çekerek temizlemek mutlaka yapmanız gereken bir durum değildir. Sadece olabildiğince detaylı bir temizlik yaptığınızdan ve rafları çıkarıp yıkadığınızdan emin olun yeterli. Temizlik sonrasında bile dolabınızdan gelen bir koku varsa, inatçı kokuları emmek için buzdolabına küçük, ağzı açık bir kap içerisinde karbonat koymak kokunun kaybolmasına yardımcı olacaktır. 

Buzdolabınızı Haftalık Silmeyi İhmal Etmeyin

Buzdolabınızı her hafta derinlemesine temizlik kesinlikle gerekli olmasa da, temiz ve hijyenik bir şekilde kullanmanız için düzenli olarak haftada bir silmeniz yararlı olacaktır. Ayrıca dolabınızın içerisine dökülen yiyecek ve içecekler ertelenmeden hızlı bir şekilde temizlenmelidir. Böylelikle buzdolabınız içerisinde, bakterilerin potansiyel olarak tehlikeli yerlerde birikmesini önlemiş olursunuz. Süt ürünleri gibi bozulmaya meyilli ürünleri haftalık olarak kontrol etmeyi unutmayın. Üzerinde son kullanma tarihi olmayan ürünlerin ve yaptığınız yemeklerin üzerine ne zaman buzdolabına koyduğunuza dair etiketler koyarak bozulup bozulmadıklarını daha kolay anlayabilirsiniz. Etiket yerine buzdolabınızın üzerine asacağınız bir not kağıdı da aynı şekilde yardımcı olabilir. 

Bir yiyeceğin bozulup bozulmadığı konusunda şüpheleriniz varsa hiç düşünmeden atın. Çünkü dolap içerisinde bakteri ürümesine sebep olmasından veya gıda zehirlenmesine yol açmasından çok daha iyidir. Buzdolabınızın ürünlerinizin tazeliğini bozulmadan koruyabilmesi için ideal sıcaklıkta çalıştığından emin olun ve derecesini düzenli aralıklarla kontrol etmeyi unutmayın. Buzdolabınızın iç temizliği kadar kulplarını ve kapılarını da haftalık olarak dezenfekte etmeyi unutmayın. Bu kısımlar kullanım sıklığı nedeniyle içerisinden çok daha kirli olabilirler.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
2
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
1
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend