Aya İlk Ayak Basan Astronotlar Geri Gelemeseydi Ne Olacaktı?

20 Temmuz 1969 günü Amerikalı astronot Neil Armstrong, Ay’a ayak basan ilk insan olarak tarihe geçti...2 dakikada okuyabilirsin


0
1 paylaşım

20 Temmuz 1969 günü belki de dünyanın kaderini değiştirecek en önemli olaylardan biri yani Ay’a ilk defa insan indirilmişti ve ayda yürüyüş yapılmıştı.

Apollo 11 uzay aracıyla Neil Amstong ve 2 arkadaşı Ay’a indi. 390 bin bilim insanı ve teknisyenin çalıtıştığı bu devasa proje o zamanın parası ile 23.7 milyar dolara mal olmuştu. Bu kadar büyük proje sorunsuz olarak görevini yerine getirdi ve Dünya’ya tekrar dönüş sağlandı.  Ama asıl önemli olan nokta ise o günkü Apollo 11’in teknoloji ve yazılımına bakarsak bugün iphone 4 ile eşdeğer durumda idi. Ve akıllara o soru geliyor “Ya astronotlar geri gelemeseydi?”

* Birinci olarak yapılacak bişey olmadığı için mecburen astronotlar ölüme terk edilecekti. Çünkü tekrar aynı uzay aracını yapıp tekrar fırlatılması maliyetinden çok zaman gerektirdiği için maalesef o gün astronotlar Ay’da hayatını kaybedeceklerdi.

* İkinci olarak Soğuk Savaş devam ettiği için maliyeti bu kadar yüksek olan projenin başarısız olmasından dolayı dönemin ABD Başkanı Richard Nixon istifa edip Abd Başkanlığı görevini sonlandıracaktı. Hatta bu konu ile iddaalar bile var.

* Üçüncü olarak ABD’nin bu başarısızlığından dolayı Rusya’ya çevrilecek olan gözler nedeniyle Rusya büyük bir prestij kazanacaktı .

* Dördüncü olarak bugün duraksayan Ay’a gidiş (Maliyeti yüksek olduğu iddası nedeniyle) bugün daha büyük bir proje ile hayata geçirilmiş olacak belki bugün insanlar için Ay’a gitmek sıradan bi seyahat olacaktı.

Ay'a yolculuk...


Paylaşmayı unutma!

0
1 paylaşım

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
2
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend