Dünyanın Gözü Bu Zirvede

2 dakikada okuyabilirsin


0
2 paylaşım

Suriye’de ki iç savaşın çözümü için; Türkiye, Rusya ve İran garantörlüğünde devam eden Astana sürecinde, üç ülke arasında yapılan üçlü zirvenin üçüncüsü 07 Eylül 2018 tarihinde İran’ın başkenti Tahran’da yapılacak. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin ev sahipliğinde; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında yapılacak zirvede ana gündem İdlip. Suriye’de 7. yılını dolduran iç savaşın dönüm noktası niteliğindeki İdlib bölgesi, çatışmasızlık bölgeleri arasında yer alıyor ve sığınmacıların son sığınağı. Bu nedenle bu bölgede yaşananan gelişmeler hem dünya hem de üç ülke için kritik önem arz ediyor. 

İlk olarak 2017’de Türkiye, Rusya ve İran, Suriyeli rejim ve muhaliflerin temsilcileri arasında Kazakistan’ın başkenti Astana’da başlayan barış görüşmelerinde şimdiye kadar heyetler düzeyinde 10 toplantı yapıldı. Görüşmelere 2017 yılında Kazakistan’ın başkenti Astana’da başlanıldığı için ‘Astana süreci’ olarak adlandırılıyor. 

Türkiye, Rusya ve İran’ın devlet başkanları düzeyinde yapılan üçlü zirvelerin ilki ise 22 Kasım 2017’de Rusyanın Karadeniz kıyısındaki Soçi şehrinde, ikincisi ise 04 Nisan 2018’de Ankara’da yapıldı. 

İran’ın başkenti Tahran’da üçüncüsü yapılacak üçlü zirvenin ana konusu Rusya’nın İdlib operasyonu sonucu bölgede yaşanabilecek bir çatışma ortamı ve bundan kaçmak isteyen sivillerin ve sığınmacıların yaratabileceği yeni göç dalgası. Aynı zamanda Suriye’de kalıcı siyasi ve barışçıl çözümün sağlanabilmesi için atılacak adımlar. Bunlara ek olarak milli paralarla ticaret ve Rusya’dan alınacak S-400 füzeleri gibi konularında masada konuşulması bekleniyor. 

Üst düzey güvenlik önlemlerinin alındığı Tahran’daki zirveyi birçok yabancı basın mensubu da yakından takip ediyor olacak.


Paylaşmayı unutma!

0
2 paylaşım

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube veya Vimeo gibi video sitelerinden paylaşmak istediğiniz video içerikler için

Send this to a friend