Çin’in Kültür Devriminden 53 Yıl Sonra

2 dakikada okuyabilirsin


1966 Mayıs’ında Çin Komünist lideri Mao Zedong, Kültür Devrimi olarak bilinen bir kampanya başlattı. Mao’nun liderliğine karşı olan muhalefet liderleri ve aydınları iktidardan ve yüksek mevkilerden uzaklaştırıldı. Birçoğu idam edildi. Kültür Devrimi, Mao’nun 1976’da ölümüne kadar devam etti.

Mao Zedong, öğrencileri Komünist ideallere uymayan parti liderlerini takip etmeye çağırdı. Duyuru yu izleyen ay ve yıllarda, yeni kurulan Kırmızı Muhafızlar, şüpheli olduğu düşünülen herkese saldırdı. Ayrıca, gençler, Mao’nun etrafında bir kişilik kültü ortaya çıkması için Çin liderine ibadet etmeye ve hayran olmaya başladı.

Devrimin kontrolü giderek zorlaştıkça Mao, yasaları ve düzeni sağlamak için şehirlere ve kasabalara asker göndermek zorunda kaldı.

Mao, Çin’in gençlik kuşağını Çin kültürünün bütün düşmanlarından kurtulmaya çağırdı. Sonuç olarak, çocuklar ve genç yetişkinler ebeveynlerine ve öğretmenlerine ihanet ettiler. Resmi rakamların aksine ölümlerin çok daha yüksek olduğu söylense de, Kültür Devrimi sırasında yaklaşık 1.7 milyon insan öldü.

53 yıl sonra bile Çinli yetkililer Kültür Devrimi hakkında resmi bir açıklamada bulunmadı. Planlanan devlet törenleri yoktu ve medya tarihi olaydan bile söz etmedi.

Ancak şu bir gerçek ki Çin ekonomisi, Kültür Devrimi yılları boyunca büyük zarar gördü. Sanayi üretimi yılda %10 düştü ve çiftçiler ülkenin artan nüfusu için yeterli gıda üretemedi.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend