Bu Yazıyı Okuduktan Sonra Facebook Profilinizdeki Bazı Bilgileri Silmek İsteyeceksiniz

Birçoğumuzun bildiği üzere, Facebook ve diğer sosyal paylaşım siteleri webdeki gizliliğimiz için ciddi bir risk oluşturmaktadır. 1 dakikada okuyabilirsin


0
1 paylaşım

Cambridge Analytica skandalı dünyanın dört bir yanından 87 milyon Facebook kullanıcısının kişisel verilerinin etkinlendiği bir skandal olarak tarihe geçti. Bu yaşanan skandal bize bir şeyi öğretti ki, özel bilgilerimizi korumak için sosyal medya sitelerine güvenemeyiz (ve güvenmemeliyiz).

Bu yüzden hala Facebook hesabınızda serpilmeye devam etmeyi planlıyorsanız, aşağıdaki bilgileri profilinizden kaldırmayı veya paylaşırken bir kere daha düşünmelisiniz. 1

 1. 1 Doğum Gününüz


  Kişilerin doğum gününüze erişebiliyor olması kişisel bilgilerinize ve hatta banka hesap bilgilerinize erişmesini kolaylaştırabilmektedir.

 2. 2 Telefon Numaranız


  Tüm Facebook arkadaşlarınızın veya profilinizi görebilenlerin telefon numaranızı öğrenmenizi ister misiniz? Güvenliğiniz için biz istemeyiz bu nedenle profilinize bu tarz bir bilgiyi koymamanızda fayda var.

 3. 3 Yüklediğiniz Fotoğraflar


  Profilinize veya hesabınıza yüklediğiniz fotoğraflara erişimi kısıtlamadığınız taktirde herkesin erişebileceğini unutmayın. Koyduğunuz fotoğrafların çeşitli sosyal medya sayfalarına sıçramasını istemeyebilirsiniz bu nedenle dikkatli olmanızı öneririz.

 4. 4 Çocuğunuzun Hangi Okulda Okuduğu


  NSPCC (Çocuklara İşkenceyi Önleme Derneği) tarafından hazırlanan bir rapora göre, kayıtlardaki çocuklara karşı cinsel suçların sayısı geçen seneye göre kayda değer şekilde artmıştır.

  Raporda, "Polis, İngiltere'de çocuklara karşı 36.429 cinsel suç kaydetmiştir." "İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda polisi geçtiğimiz on yılda çocuklara karşı en yüksek sayıda cinsel suçu kayıtlara almıştır."

  Basitçe söylemek gerekirse, cinsel suçluların veya çocuk hırsızlarının çocuklarınızı bulmasını kolaylaştırmayın.

 5. 5 Konum Servisleri


  Kulanmakta olduğunuz uygulama ve programların konumunuzu kullanarak çeşitli hizmetler sunmakta olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak şunu unutmayın bu tarz konum servisleri bazı istenmeyen uygulama ve programlar aracılığıyla siz farkında olmadan da konumunuzu belirleyebilmekte. Bu da herkesin, sizin için bir tehdit oluşturabilecek olanlarında dahil bulunduğunuz yeri bulabileceği anlamına geliyor.

 6. 6 İş Arkadaşlarınızı ve Yöneticilerinizi Hesaba Katın

  is-arkadaslari.gif

  Facebook kullanıcıların çoğunluğu bir paylaşım da bulunurken iş arkadaşlarıyla ve yöneticileriyle arkadaş olduğunu unutabilmektedir. Bu nedenle gizlilik ayarlarınızı bu çerçevede gözden geçirmek isteyebilirsiniz. İşinizle ilgili yazacağınız olumsuz bir yorum veya paylaşımın ilerde karşınıza çıkabileceğini unutmayın.

 7. 7 Konum Bildirimleriniz


  İnsanların tam olarak nerede olduğunuzu bilmesi her zaman iyi bir fikir değildir. Ve eğer konumunuzu evde etiketliyorsanız, temelde adresinizi veriyorsunuz demektir.

 8. 8 Ne Zaman ve Nereye Tatile Gittiğinizi

  seyahat.gif

  Hırsızlara davetiye çıkarmaktan başka bir şey değildir. Tatil sırasında sahip oldukları eşyaların çalınma riski olan gezginler, tatil planlarını sosyal medya sayfalarında yayınlamışlarsa sigortanın oluşabilecek zararları karşılamayabileceği riskini kabul etmişler demektir.

 9. 9 Kredi Kartı Bilgileriniz


  Finansal bilgilerinizi sosyal medya aracılığılıyla paylaşmaktan kaçının.

 10. 10 Biniş Kartlarınız


  Uçuş kartınızın üzerindeki barkod veya karekod, havayolu şirketine verdiğiniz kişisel bilgileri bulmak veya kullanmak için potansiyel olarak kullanılabilir.

 1. Mark Zuckerberg'in sorgulandığı Facebook veri skandalı davasına rağmen Facebook kullanmaya devam ediyor musunuz ?

  1. evet-1.gif
   EVET
  2. hayir.gif
   HAYIR
  2 oylar
  Sonuçlarınızı Paylaşın

Paylaşmayı unutma!

0
1 paylaşım

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend