2020’de İstanbul Şampiyonlar Ligi Finaline Tekrar Ev Sahipliği Yapacak

3 dakikada okuyabilirsin


2018 Şampiyonlar Ligi finaline sayılı günler kaldı ve nefesler tutuldu. Herkes bu dev maçın kazananın kim olacağını merakla bekliyor. 26 Mayıs 2018 cumartesi günü Real Madrid ile Liverpool, Türkiye saati ile 21:45’de Ukrayna’da Kiev Olimpiyat Stadı’nda karşı karşıya geliyor olacak. Final öncesi Şampiyonlar Ligi kupasının büyük bir kopyası Kiev’deki St. Sophia Katedrali’nin önüne yerleştirildi.

2017 yılında da İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadyumu, Lizbon Işık Stadyumu ile birlikte 2020 Şampiyonlar Ligi finalinin ev sahipliği için finalist iki ülke ve stadyum olarak aday gösterilmişti. UEFA Yürütme Komitesi bugün 2020 Şampiyonlar Ligi finalinin 2. kez İstanbul’da yapılmasına karar verdi.

Finalist iki stadyumu kısaca kıyaslayacak olursak;

Lizbon Işık Stadyumu

Ya da resmi adıyla SL Benfica Stadyumu Portekiz’in başkenti Lizbon’da bulunan bir futbol stadyumudur. Lizbon takımı SL Benfica iç saha maçlarını bu stadyumda yapmaktadır. Benfica taraftarları tarafından A Catedral olarak adlandırılmaktadır. Toplam seyirci kapasitesi 66.147 olup İstanbul gibi daha önce 2014 UEFA Şampiyonlar Ligi finaline ev sahipliği yapmıştır.

Atatürk Olimpiyat Stadyumu

Atatürk Olimpiyat Stadyumu, olimpiyatlara hazırlık projesi kapsamında Türk atletizmine ve futboluna hizmet etmesi amacıyla inşa edilmiştir. Yapımına 1999 yılında başlanmıştır ve yapımı 2002 yılında tamamlanmıştır. Stadın yapım maliyeti 130 milyon TL’dir. Toplam seyirci kapasitesi 76.092’dir. Atatürk Olimpiyat Stadı’da aynı Lizbon’un Işık stadı gibi 2005 yılında UEFA Şampiyonlar Ligi finaline daha önce ev sahipliği yapmıştır. Ev sahipliğini yapmış olduğu ve 25 Mayıs 2005’de Liverpool ile Milan arasında oynan maç UEFA Şampiyonlar Ligi tarihinin en nefes kesen finallerinden birine tanıklık etmiştir. 

Bu tarihi maçta Milan atmış olduğu 3 golle ilk yarıyı önde kapatmasına rağmen Liverpool maçı ikinci yarıda muhteşem bir geri dönüş ile 3-3 yapmayı başarmıştı, Bu sayede maçı uzatmalara götürüp uzatmalarda gol atan taraf olmayınca penaltı atışları sonucunda Milan’ı yenerek Liverpool 2005 Şampiyonlar Ligi şampiyonu olmuştu. Hatırlamak ve izlemek isteyenler için maçın kısa bir özeti:

Finalin tekrardan İstanbul’dan yapılacak olması oldukça sevindirici. Eylül ayında da Türkiye’nin veya Almanya’nın 2024 Avrupa Şampiyonası’na ev sahipli yapıp yapmayacağının kararı açıklanıyor olacak. O zamanda aynı şekilde bu daha büyük organizasyona ev sahipliği yapacağımızın haberini alabilmek dileğiyle.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend