Bir Tesla, Telefonunuzu Kaç Kez Şarj Edebilecek Bir Bataryaya Sahiptir?

Hani olur da bir gün tesla arabanızı kullanmaktan vazgeçerseniz ? aracın bataryasını cep telefonunuzun bataryası olarak kullanmak isteyebilirsiniz diye düşündüm...3 dakikada okuyabilirsin


Bir Tesla, Telefonunuzu Kaç Kez Şarj Edebilecek Bir Bataryaya Sahiptir?

Hani olur da bir gün tesla arabanızı kullanmaktan vazgeçerseniz ? aracın bataryasını cep telefonunuzun bataryası olarak kullanmak isteyebilirsiniz diye düşündüm. Bunun için de siz sıkılgan UFF YA abonelerine bu hesaplamayı gerçekleştirerek kafanızdaki soru işaretini gidermek istedim.  Ben bu videoda düz hesap olması için 3000 mAh bataryası olan Samsung Galaxy S9 cep telefonunu ve Tesla’nın Model S P100 aracını karşılaştırmaya karar verdim. Tesla modelini ve kullanılacak cep telefonu kombinasyonunu değiştirdiğiniz sürece sonucun farklı çıkacağını söylemeye gerek yok herhalde. Hazırsanız hadi başlayalım.

Öncelikle elimizde Tesla aracın bataryasının mAH cinsinden değeri yok. Bu yüzden telefonun 3000 mAH bataryasını kilovatsaate dönüştürüyoruz. Bunun için cep telefonunun bataryasının 5 vattda (yani 3 amper) şarj edildiğini varsayıyoruz. 

3000mAh* 5v/1000= 15 Watt/ saat.. Yani 0,015 kilo watt/saat yapıyor cep telefonundaki bataryanın gücü. 

Tesla P100 aracımızın bataryası 100kW/saat gücünde. Bu gücü cep telefonunun bataryasının gücüne bölecek olursak sonuç 6.666 çıkıyor. Evet bu araçla cep telefonunuzu tam olarak 6.666 kez şarj edebilirsiniz. Daha da detaya girecek olursak bataryası tam dolu olan bir Tesla P100’ünüzün bataryasıyla, Galaxy S9 telefonunuzu şarjını “her gün” tam bitirip tam doldurursanız neredeyse 18,5 yıl boyunca kullanabiliyorsunuz. 2021 yılındayız şu an, 2039 yılında kadar idare edebiliyorsunuz düşünsenize!

Bu 613 beygirlik, 0-100’ü 2,7 saniye olan, 250 KM saat’e kadar kadar hızlanabilen, 613 KM menzilli aracı, zaten bununla şarj edemeyeceksiniz. Bu güzelim yürüyen bilgisayarlar Tesla’nın önce Amerika Birleşik Devletlerinde daha sonrasında da Avrupa ve Bazı Arap ülkelerinde de kurmaya başladığı bu Tesla Supercharger şarj istasyonlarında, bu avuç dolduran şarj aletleri ile şarj ediliyor. Peki ne kadar sürüyor ortalama şarjları? 

Orijinal V1 ve V2 Tesla süperşarj istasyonları, versiyona bağlı olarak, araba başına maksimum 150 kW/saat ile şarj eder. Orijinal 85 kWh Model S'de %50'ye şarj olması yaklaşık 20 dakika, % 80'e şarj olması 40 dakika ve % 100 dolu olması yaklaşık 75 dakika sürer.

Sizce siz yeterli paraya sahip olsaydınız tesla alır mıydınız? Yoksa benzin-dizel’den vazgeçmez misiniz? Yorumlarınızı bekliyorum.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
1
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend