Bulutlara Dair Her Şey!

1 dakikada okuyabilirsin


Hepimiz başımızı gökyüzüne çevirdiğimizde bembeyaz bulutları görürüz. Peki bir doğa mucizesi olan bulutlara dair bildiklerinizi tazelemek ister misiniz?

Bulut Nedir ve Nasıl Oluşur?

Bulutlar aslında su damlacıklarıdır. Yeryüzündeki su, sıcaklıklarla birlikte buharlaşarak havada yükselmeye başlar. Yükseldikçe soğuk hava ile karşılaşır ve yoğunlaşarak kümeleşmiş su damlacıkları haline gelirler.

Bulutların havada durmaları, düşme hızlarının az olması sebebiyledir. Ağırlaştıkları zaman düşerek sıcak hava tabakalarına rastlayan bulutlar tekrar buharlaşıp yükselir ve yeniden karşılaştığı soğuk hava sebebiyle yoğunlaşarak bulut şekline gelir.

Bulut Çeşitleri Nelerdir?

Bulutlar yüksekliklerine göre sınıflandırılırlar ve Yüksek Bulutlar, Orta Bulutlar, Alçak Bulutlar olarak 3'e ayrılırlar.

Yüksek Bulutlar

  • Cirrus (Sirüs) bulutu: Beyaz renkte ipek parlaklığında küçük buz kristallerinden meydana gelen bulutlardır.
  • Cirrocumulus (Sirrokümülüs) bulutu: Küçük dalgacıklar halinde, oldukça küçük kümeciklerden meydana gelenince beyaz ve gölgesiz bulutlardır.
  • Cirrostratus (Sirrosstratüs) bulutu : Gökyüzünü tamamen yada kısmen kaplayan ve genellikle ”hale” olayı meydana getiren, düz görünüşte, şeffaf ve beyazımsı bulutlardır.

Orta Bulutlar

  • Altocumulus (Altokümülüs) bulutu: Genellikle gölgeli, beyaz ve gri renge sahip bulut örtüsü ve kümeleridir. Bu bulutlar ayrı ayrı durumda olan tabakalar, yuvarlak kütlelerden ve tomurcuklardan meydana gelir. Bu bulutların ince kısımlarında bir çeşit Gökkuşağı olayı meydana gelir.
  • Altostratus (Altostartüs) bulutu: Gökyüzünü kısmen yada tamamen kaplayan, çizgili düzgün görünüşteki grimsi veya mavimsi renkteki bulutlardır.

Alçak Bulutlar

  • Stratocumulus (Stratokümülüs) bulutu: Gri yada beyazımtrak renkte olan bulutlardır. Bu bulutlar su damlaları ve yağmur damlalarından meydana gelirler. Yine bu bulutlardan yağmur kar şeklinde yağışlar olur.
  • Stratus (Stratüs) bulutu: Genellikle gri renkteki bulutlardır. Su damlalarından meydana gelirler. Yer yüzeyine kadar indiklerinden ”sis” olarak isimlendirilirler.

Bulutlar Neden Beyazdır?

Bulutlar su damlacıkları ve havadan oluşurlar. Hem hava hem de su damlacıkları şeffaf olduğu için ışığı ememezler. Ancak ışık bulutun içinde bir kaç metre gidebilir ve sonunda bir su damlacığına çarpar. Bu durumda ışık dağılır ve renk oluşur.  Bulutun rengi aslında ışığın ona verdiği rengin karışımıdır. Gün içerisinde, gün ışığı genelde beyaz olduğu için bulutları beyaz görünür.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
1
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
1
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend