Gözleriniz Gerçekten Renkli Mi?

İnsanlar bir çok göz rengine sahiptir. Ancak bu renkler gerçekten göründüğü gibi oluşmamaktadır. Neden mi? Gelin içeriğimize birlikte bakalım.1 dakikada okuyabilirsin


4
2 paylaşım, 4 puan

Gözümüze rengini veren, yani renkli olarak görülen kısım iristir. Göz rengimiz de bu irisin pigmentasyonu ve ışığın iriste yansıması olmak üzere iki farklı faktöre bağlı olarak meydana geliyor. Gözümüzün bu iris bölümü; melanin olarak adlandırılan kahverengi pigment ve lipokrom olarak adlandırılan sarımtırak bir pigmenten oluşuyor. Bu bağlamda eğer iris hücrelerinde melanin pigmenti daha fazla yoğunluk gösteriyorsa göz rengimiz koyu, lipokrom fazla ise de göz rengimiz daha açık oluyor. 1

 

  1. 1 Kahverengi Gözlüler


    Eğer gözünüzdeki iriste çok yüksek oranda melanin var ise gözleriniz koyu renkli görünecektir. Bu melaninin yoğun renk vermesine göre göz renginizin de koyuluğu siyaha doğru gidecektir.

  2. 2 Yeşil Gözlüler


    Yeşil gözlerin irislerinde çok az melanin ve orta miktarda da lipokrom bulunur. Melanin pigmentinin az olmasından dolayı açık renkli görünürken, orta seviyede olan lipokrom sayesinde mavimsi ve sarımsı bir renk oluşur. Bu da gözlerin yeşil görünmesine sebep olur. Işığın yansımasına bağlı olarak zaman zaman gözleri yeşil-mavi şeklinde görünebilir.

  3. 3 Mavi Gözlüler


    Bu kişilerin gözlerindeki iriste bulunan melanin pigmenti oldukça azdır. Bu sebeple gözleri ışığın yansımasıyla da birleşerek mavi tonlarda görünür.

Peki Göz Rengi Değiştirilebilir Mi?

Son dönemde oldukça popüler olan lazerle göz rengi değiştirme ameliyatları Avrupa CE ve Amerika FDA onaylı değil. İnsan üzerinde testleri henüz tamamlanmamış bu yöntemi Sağlık Bakanlığı ve Türk Oftalmoloji Derneği de onaylamıyor. Hiçbir sağlık örgütünün onaylamadığı bu yönetimi yaptırmak istiyorsanız iyice araştırmanızı tavsiye ederiz.Paylaşmayı unutma!

4
2 paylaşım, 4 puan

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
16
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
2
Bayıldım
Sevdim Sevdim
3
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
4
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
2
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend