Doğum Kontrol Haplarının Zararları Nelerdir?

1 dakikada okuyabilirsin


0
1 paylaşım

Doğum kontrol hapları, gebelik önleme konusundaki çokça kullanılan araçlarından birisi. Zira hapların koruma oranı oldukça yüksek. Peki sıkça kullanılan bu doğum kontrol haplarının zararları neler derseniz, dikkat edilmesi gereken 5 madde öne çıkıyor!

Öncelikle Doğum Kontrol Hapının İşlevine Bir Bakalım:

Doğum kontrol hapları hamilelik hormonları gibi çalışır. Hamile kalındıktan sonra bu hormonlar nasıl tekrar yumurtaların yumurta üretmesini engelliyorsa, doğum kontrol hapları da benzer bir şekilde yumurtlamayı engelliyor ve hamilelik gerçekleşmiyor. Doğum kontrol haplarının başarı oranı ise %92-%99 arasında yer alıyor.

Peki Kullanım Açısından Etkisi Oldukça Fazla Olan Doğum Kontrol Haplarının Zararları Neler?

 1. 1 Şiddetli Baş Ağrısı


  Doğum kontrol hapları ve baş ağrısı ilişkisi oldukça yoğun. Özellikle hali hazırda migren gibi süre gelen rahatsızlığınız var ise daha şiddetli ağrılara sebep olabilir. Bununla birlikte baş dönmesi, bulantı, kusma gibi yan etkiler görülebilmektedir. 

 2. 2 Ara Kanamalar


  Doğum kontrol haplarının ilk ay kullanımı bittiğinde adet görmeniz gerekir. Eğer adet görmezseniz gebelik testi yapmalı ve tekrar doğum kontrol hapı kullanımına başlamamalısınız. Ayrıca, zaman zaman doğum kontrol hapları kullanımında iki adet arasında düzensiz ara kanamalar olabilir. Bunların yanı sıra anormal vajinal kanamaların olması durumunda doktorunuza hemen başvurmanız gereklidir.

 3. 3 Anne Sütüne Etkisi


  Doğum kontrol haplarının anne sütü üzerinde de etkisi bulunmaktadır. Özellikle başlangıçta sütün miktarında ve kalitesinde düşüklükler yaşanabilir. Bu sebeple emziren annelerin 3 aydan önce doğum kontrol hapı kullanmamaları gerekmektedir. 

 4. 4 Kalp - Damar Sistemi Tıkanıklığı


  Doğum kontrol hapları kalp - damar sistemini olumsuz etkileyebilmektedir. İlaç içerisindeki sentetik progesteronlar damarda daralmaya sebep olabilir. Ayrıca, en ciddi yan etkilerinden birisi atardamar ve toplardamarlarda tıkanıklık riskidir. Bu yan etkiler yaş ile doğru orantılıdır. 35 yaş üzeri, sigara kullanımı olasılığı yükseltmektedir. 

 5. 5 Kan Pıhtılaşması


  Doğum kontrol hapları kanda pıhtılaşmaya sebep olabilmektedir. Özellikle kolestrolü yüksek olan kişilerin doğum kontrol hapı kullanmaması gerekmektedir.


Paylaşmayı unutma!

0
1 paylaşım

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend