PS4 Dinlenme Modunda Ne kadar Elektrik Tüketiyor? Detaylı Hesaplaması Burada!

Mantıklı mı değil mi? Dinlenme Modundayken Saatlik Kaç TL Yakıyor? Hep beraber bakalım.4 dakikada okuyabilirsin


0
11 paylaşım

PS4 kullanıcılarının, cihazın başından kalkmak istediğinde yapabileceği iki şey var. Sistemi komple kapatmak ya da dinlenme moduna almak. En basit tabirle tamamen kapatınca sistem tamamen elektriği keser. Prizte takılı olduğu için bütün teknolojik cihazlar gibi çok çok çok küçük bir tüketim olur. Dinlenme moduna aldığınızda sistemde çalışmaya devam eden küçük bir bölüm bulunur. Bu bölüm de arkada inen oyunları indirir ve sisteme kurulmasını sağlar. Bir yandan da herhangi bir programı, oyunu açık bıraktıysanız oyun tam olarak orada durur.

Dinlenme modunun bana göre en güzel artısı mesela bu aralar müdavimi olduğum Red Dead Redemption 2 oyunun loading süresini her defasında tekrar tekrar beklememe gerek kalmaması. Özellikle oyunun stroy modunun loading süresi bana göre hissedilende 86 saat sürüyor ama gerçek zamanda muhtemelen 3-4 dakika sürüyordur. Oyun açıldıktan sonra da acil bir işim olduğunda kapatıp çıkması ve birkaç saat sonra geri geldiğimde oyunun tekrar o 86 saat süren açılmasını beklemek gerçekten sinir bozucu. Ancak dinlenme moduna aldığımda, geri geldiğimde gamepad’deki PS tuşuna bastığımda PS4 yeniden uyanıyor ve loading süresi beklemeden oyunu pause ettiğim yerden devam ediyorum. Üstelik tamamen açık olmasından çok çok daha az elektrik tüketiyor bu esnada. Ek olarak cihazın şarj etme kısmı da aktif olarka kalıyor. Yani gamepadları vs. de takılı bırakırsanız onlar da şarj oluyor.

Peki gelelim hesaplı bir iş mi yoksa kapatmak daha mı iyi? Öncelikle yabancı forumlarda yaptığım araştırmalara göre 12 saatten uzun süre kullanmayacaksanız kapatabilirsiniz. Sonuçta kısa vadede bütçeye çok fazla bir etkisi yok ama yıllık bazda düşünürseniz bütçenize ufak da olsa bir yük oluşturabilir. Ancak şu kısmı da hesaplamakta fayda var; benim RDR 2’yi açıp her defasında beklediğim loading süresi de ek bir maddi külfet. Bu iki kısmı kafanızda siz denkleştirip mantıklı olup olmamasını yorum olarak bırakabilirsiniz.

Dinlenme Modunda, PS4’ünüzün varsayılan ayarlarla yaklaşık 10W güç kullandığı bildiriliyor. Tamamen kapalıyken yaklaşık 0.3W kullanır.

Öyleyse, PS4’ünüzü bir yıl boyunca hiç dokunmadan dinlenme modunda bıraktığınızı ve cihazın her zaman 10W güç kullandığını varsayalım. Biraz sonra yapacağım elektrik hesaplaması sizin tarifenize göre vs değişebilir. Rakamlar yaklaşık değerlerdir.

Elektrik oranları Kilovat/saat veya kWh saat başına kuruş olarak verilmektedir. Öncelikle, 10W kWh cinsinden ne kadar elektrik olduğunu bulacağız. Dinlenme Modunda bir PlayStation 4’ün bir saat içinde ne kadar elektrik harcayacağının hesabı şu şekilde.

10W / 1000 = 0,01 kWh

Daha sonra, bunu bir gündeki saat sayısı (24) ve bir yıldaki gün sayısı (365) ile çarpıyoruz. Bu bize bir yıl boyunca kaç kWh Dinlenme Modu modunun kullandığını gösterir:

0,01 kWh * 24 * 365 = 87,6kWh

1 yıl sürekli dinlenme modunda açık kalan PS4 cihazımız toplamda 87,6 kwh tüketmiş olacak yani. Kilovat/saat. Peki Ülkemizde kwh ücreti ne kadar? Bildiğiniz üzere gündüz-gece olarak bu ücret değişiyor. Yani gündüz tükettiğiniz elektrik gece tükettiğinize göre daha pahalı ancak bunu da tek zamanlı ücret olarak 2020 Ocak ayı fiyatına göre 0,7102 TL olarak alıyoruz.

87.6kWh * 0,7102 = 62,21 TL

Yani 1 yıl boyunca sadece dinlenme modunda kaldığı için ortalama masrafı bize 62,21 TL çıktı. Ama unutmayın bu hesapta 365 gün yani 8760 saat açık kaldı. Tamam da biz 365 gün boyunca 24 saat açık bırakmayacağız ki derseniz-bakın burası önemli-  kabaca dinlenme modunda saatlik yaktığı tutar: 0,0071 TL. Yani 100 saat dinlenme modunda kalsa yakacağı tutar: 71 KURUŞ.

Günlük 10-12 saat dinlenme modunda kalmasının size yıllık maliyeti tahmini 20-30 lira olacak.

Peki ya 1 yıl boyunca kapalı kalırsa hiç ON durumuna getirmezsek veya dinlenme moduna almazsak ancak prizde kalırsane kadar tüketiyor? Cevap şu: 4.38kWh = Yani 1 yılda yaktığı tutar 0,03 TL yani 3 KURUŞ.

Şimdi arada 20-30 lira fark çıktı ama az önce de söylediğim gibi cihazı her açtığınızda cihazın açılması ve oyuna geçmeniz üstüne bir de loading beklemelerinizi sayarsak aslında yıllık cebinizden çıkan para başabaş veya 5-10 lirayı geçmez bence. Oyunların loading süresi gibi değerleri değişken olduğu için bu konuda hesap yapamayız.

Peki siz cihazınızı nasıl kullanıyorsunuz? Dinlenme moduna alıyor musunuz yoksa komple mi kapatıyorsunuz? Her kapatmada fişini çeken arkadaşları da özellikle yoruma bekliyorum 🙂


Paylaşmayı unutma!

0
11 paylaşım

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
1
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
1
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Sevdim Sevdim
2
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
2
Ben Şok
Koptum Koptum
1
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
1
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
9
Mikemmel

6 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Tamda aradığım konuydu emeğine sağlık kardeşim kafama takılıyordu, malum öğrenciyiz 😀

  2. Çok teşekkürler ya ben de 12 saat dinlenme modunds çok para yazar diye dert ediyordum, teşekkürler abi

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend