Otele Giriş Yaparken Nasıl Ücretsiz Upgrade Alınır?

Bir çoğumuz gerek iş gerek tatil amaçlı otellerde konaklama durumunda kalabiliyoruz. Otele giriş yaparken ücretsiz upgrade almayı kim istemez ki? O zaman okuyoruz.5 dakikada okuyabilirsin


0
1 paylaşım

Otele giriş yaparken ilk uğradığımız yerdir resepsiyon. Kimlik bilgilerimizi verip check-in dediğimiz otele giriş işlemlerinin yapıldığı bölümdür. Bu bölümde resepsiyon görevlisi ile ufak bir sohbette bulunur sonrasında otel hakkında bilgi alır ve odamıza geçeriz. Ama çoğu insanın atlamış olduğu bir konu var. Özellikle uluslararası zincir otellerin birinde konaklama yapacaksanız emin olun ki o resepsiyon görevlisine, sizin konaklamanızdan memnun kalabilmeniz için türlü yetkiler verilmiştir ve bu yetkiler sayesinde istediği müşterilere özel ikramlarda bulunabilir. Bu özel ikramlar odanızın daha güzel bir manzaralı bir oda olarak değiştirilmesi olabilir, odanıza yollanacak güzel bir meyve tabağı olabilir, hatta ücretsiz alkollü içecek bile olabilir.

Öncelikle Resepsiyon Görevlileri Nasıl İnsanlardır?

Zincir bir otelde konaklayacaksanız emin olun karşınızdaki kişi mutlaka üniversitede Turizm Otelcilik bölümü okumuş, dil bilen birisidir. Muhtemelen üniversite öğrenciliği zamanlarında yaptığı stajlarda bol bol otellerde çalışmış, insanları tanıma ve insan ilişkileri bakımından kendini geliştirebilmiş birisidir. Okulda okurken sektörü gereği Amerika ve yurtdışı seyahatlerinde bulunmuş bile olabilir ki bu okullarda okuyanlar için yurtdışı işleri biraz daha kolay oluyor. Sektörde hakettiklerini bulabiliyorlar mı orası tartışılır. Çünkü zincir oteller de olsa ne yazık ki bunca eğitimin karşılığı ne yazık ki sektörel bazda yeterli değil.

Nasıl Şartlarda Çalışırlar?

Büyük kısmı ayakta ve sabah, akşam, gece olmak üzere üç vardiya olarak çalışır. Gün içerisinde yüzlerce insanla ilgilenirler. İlgilendikleri insanların sayısı bakımından bankacı vs gibi sektörlerdekilerden çok daha fazla insan tecrübe ederler. Turizm sektörünün vermiş olduğu en temel misyonu yerine getirmek zorundadırlar. Gülümsemek… Bütün gün gülümserler ki özel hayatlarındaki problemleri otelin kapısından girerken kenara bırakmak zorundadırlar. Asık suratlı bir resepsiyon görevlisi mutlaka otel yönetiminin dikkatini çekecektir. Bu yüzden size gülümsenirken onun aslında size mesleken gülümsüyor olduğunu unutmayın. O yüzden her gün yüzlercesine gülümseyip iyi anlaştıklarını unutmayın. Bir müddet sonra yine otele gittiğinizde eğer hatırlanmazsanız, “çok da iyi anlaşmıştık nasıl unuttu ki” diye düşünmenize gerek yok.

Sizden Ne Beklerler?

Otellerin kullandığı çeşitli resepsiyon uygulamaları vardır. Bu uygulamalar gerçekten kullanışlı olmalarınının yanında uğraştıcılığı da söz konusudur. Üstüne de her konaklayan kişilerin kolluk kuvvetlerine bildirilmesi durumu vardır. Bu durum o kadar hassastır ki gerçekten çok dikkat etmek zorundadırlar. Yani odaya çıkarken yanınızda kayıtsız götürmek istediğiniz arkadaşınız olursa buna katiyen izin veremezler. Bu durumda yanlış anlamanıza gerek yok çünkü gerçekten mecburdurlar.

Bu uğraştırıcı otel programları bazen kimlik bilgilerinizi göstermeyebilir. Görevli diğer bilgilerinize ulaşamayabilir. Sizden kimlik bilgilerinizi istediğinizde daha önce konaklamış olduğunuzu belirtmenizde fayda var ancak bazen oradan da sizi bulamayabilirler ya da bulabilirler ama kimliğinizi alıp elle tekrar girmek daha kolay olabilir. En kısa yolunu zaten kendileri bilir çünkü sizden sonra yine onlarca kişiyle karşılacaklardır. Zaman kendileri için çok önemlidir o yüzden sizi uğraştırmak daha uzun süre tutmak gibi gayeleri yoktur. Eğer bu tarz bir istekte bulunulursa mutlaka yardımcı olun.

Sizden gülümsemesine gülümseme ile cevap vermenizi beklerler. Emin olun sizin iyi bir konaklama geçirmeniz için mücadele veriyorlar. Samimi davranın. Laubaliliği hemen anlarlar o yüzden sınırlı bir samimilik onlar için motivasyon verici bir hareket olur. Ücretsiz hiçbir şeyi istediğinizi belirtmeyin çünkü zaten gün içerisinde bunu onlarca kez duyuyorlar. Verebilecekleri ikramlar sınırlı olduğundan dolayı bunu oldukça dikkatli harcarlar. Bunların büyük bir yüzdesini de gerçekten samimi olduğunu hissettikleri otel müşterilerine uygularlar. Bir de problemliler vardır ki onlara zoraki bu ikramları uygularlar. Bu durumda da hiçkimse problemli olarak anılmak istemeyeceğinden dolayı bu yolu tercih etmek hiç hoş değil.

Oteli anlatmaya başladıklarında can kulağınızla dinleyin. Anlamadığınız bir kısım olursa tekrar tekrar resepsiyonda sormak yerine odanıza geçtiğinizde odanıdan rahatlıkla arayarak sorabilirsiniz. Siz anlamadığınız kısımları tekrar sorarken o sizin arkanızda oluşmuş olan sırayı göz ucuyla keserek sizinle olan iletişiminin ne zaman biteceğini hesaplamaya başlar. Kendisine yardımcı olmak adına odanıza geçtikten sonra misafir ilişkilerini arayarak istediğiniz soruları sorabilirsiniz.

Sözün özü şu ki gerçekten zor bir sektörün emekçi insanlarıdır. Size iyi davranmak isterler bunun karşılığında da iyi davranılmak… Sadece ücretsiz bir şeyler koparabilmek için değil otelden çıkarken gerçekten samimi bir “yeniden bekleriz” almak için bu adımları uygulamalıyız.


Paylaşmayı unutma!

0
1 paylaşım

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
1
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend