Muhtemelen Bilmediğiniz ve Dünyada Bulunan 20 Garip Hayvan

Ana doğanın gizemli dünyasını keşfedin! 1 dakikada okuyabilirsin


0
1 paylaşım

Dünyada milyonlarca eşsiz tür var ve her yıl bilim adamları daha önce bilinmeyen yüzlerce hayvanla karşılaşıyor. Bunların çoğu yıllarca bizler bilmeden ve belki de iyi bir nedenden ötürü var olmuşlardır, çünkü bu varlıkların bir kısmı tamamen ürkütücü ve sadece ürpertici.

Yabancı görünümlü güvelerden son derece çirkin balıklara, bu hayvanların bizim gibi aynı gezegende yaşadıklarına şaşıracaksınız!

1

 1. 1 Venezuelalı Kaniş Güvesi


  2009 yılında Venezüella'da keşfedilen bu yabancı görünümlü güve, başını, göğsünü, karnını ve hatta kanatlarını kaplayan kaniş gibi kürklere sahip.

 2. 2 Glaucus Atlanticus


  Mavi ejderha olarak da bilinen bu yaratık, mavi deniz sümüklü böcek türüdür. Okyanusun ılık sularında, midesindeki gaz dolgulu bir kese nedeniyle yüzeyde yüzer.

 3. 3 Dumbo Ahtapotu


  Dumbo ahtapotu, dünyanın her yerinde bulunan bir şemsiye ahtapottur. Adı, filmin başlık karakterine benzerlik göstermesi sebebiyle Disney'in "Dumbo"sundan geliyor.

 4. 4 Macropinna Microstoma


  Macropinna microstoma, yaklaşık 600 metre (2.600 ft) derinlikte, suda neredeyse hareketsiz asılı olan bir balık türüdür. Kafasındaki şeffaf, akışkan dolu bir kubbe ile gözlerinin merceklerinin görülebildiği oldukça sıra dışı bir yaratıktır.

 5. 5 Ova Çizgili Tenar


  Afrika'da Madagaskar'da bulunan bu küçük tenar, ses üretmek için kullanılan stridulasyonu kullanan tek memelidir.

 6. 6 Irrawaddy Yunus


  Irrawaddy Yunus, Bengal Körfezi ve Güneydoğu Asya'da bulunan bir okyanus yunusudur. En dikkate değer özelliği ise belirgin bir gagası olmayan yuvarlak bir kafadır.

 7. 7 Kırmızı Dudaklı Yarasa Balığı


  Galapagos Adaları'nda bulunan bu balık aslında oldukça kötü bir yüzücüdür ve okyanusun dibinde yürümek için pektoral yüzgeçlerini kullanır.

 8. 8 Mavi Papağan Balığı


  Bu parlak mavi balık, batı Atlantik Okyanusu ve Karayip Denizi'nin tropikal ve subtropikal kısımlarında sığ suda bulunur. Zamanlarının yüzde 80'ini yiyecek arıyarak geçiriyorlar. Kumda ve yosunlarda bulunan küçük organizmaları yiyorlar.

 9. 9 Sunda Colugo


  Sunda Colugo veya Sunda Uçan Lemuru Endonezya, Tayland, Malezya ve Singapur'a özgü bir tür colugo türüdür. Aslında bir lemur değil; uçmuyor, süzülüyor. Sunda Colugo geceleri aktiftir ve genç yapraklar, sürgünler, çiçekler ve meyveler gibi yumuşak bitki parçaları ile beslenir.

 10. 10 Cam Kurbağa


  Güney Amerika'da bulunan cam kurbağa, saydam bir özellik sergileyen bazı örneklerle birlikte, amfibi bir aileden gelir. İç organlar ciltten görülebildiğinden, verilen genel ad cam kurbağalarıdır.

 11. 11 Panda Karınca


  Bir karıncaya benzemesine ve bu şekilde isimlendirilmesine rağmen, aslında bir kanatsız yaban arısı türüdür. Bu böcek aynı zamanda inek katili olarak da bilinir. Dişiler kalın kürklüdür ama kanatları yoktur. Kürklü panda karınca yaklaşık 2 yıl yaşar.

 12. 12 Püsküllü Geyik


  Çin'in merkezinde bulunan püsküllü geyik, alnında siyah saçların belirgin bir tutamı ve erkekler için dişleri andıran kaninlerle karakterize küçük bir geyik türüdür. Bu, çoğunlukla çiftler halinde yaşayan ve iyi örtü alanlarında yaşamaktan hoşlanan, esas olarak yalnız bir yaratıktır.

 13. 13 Fossa


  Fossa Madagaskar'da yaşayan kedi benzeri bir memelidir. Sınıflandırması tartışmalı olmuştur, çünkü fiziksel olarak bir kediye benzemekle birlikte, diğer özellikler viverridlerle ilişkiyi gösterir. Genetik araştırmalar aslında kendi ayrı türlerinin olduklarını göstermiştir.

 14. 14 Honduran Beyaz Yarasa


  Honduran beyaz yarasının kendine özgü beyaz tüyleri vardır ve tüylerin yanı sıra yaprak şeklindeki bir burunları da vardır.

 15. 15 Japon Örümcek Yengeci


  Japon örümcek yengeci Japonya'nın yakınındaki sularda yaşar ve herhangi bir eklembacaklının sahip olduğu en büyük bacak açıklığına sahiptir ve boyu 5.5 metreye (18 ft) kadar ulaşır.

 16. 16 Saiga Antilopu


  Avrasya bozkırlarının etrafına yayılmış olan bu saiga, son derece sıradışı, aşırı büyük, esnek burun yapısı ile bilinir. Bu kritik olarak nesli tükenmekte olan bir antiloptur.

 17. 17 Yaprak Şekilli Deniz Ejderhası


  Avustralya'nın güney ve batı kıyılarında bulunan yaprak şekilli deniz ejderhası, vücudunun her yerinden gelen ve kamuflaj görevi gören uzun yaprak benzeri çıkıntılara sahip bir deniz balığıdır.

 18. 18 Blobfish


  Blobfish, Avustralya, Tazmanya ve Zelanda kıyılarının derin sularında yaşayan derin deniz balığıdır. Blobfish'in gövdesi esas olarak, sudan biraz daha az yoğunluğa sahip jelatinimsi bir kütledir ve bu durum enerji harcamadan deniz tabanının üstünde yüzmesine izin verir.

 19. 19 Spiny Bush Viper


  Scotoplanlar derin okyanus tabanlarında, özellikle Atlantik, Pasifik ve Hint Okyanusu'ndaki abisal düzlükte, tipik olarak 1000 metrenin üzerindeki derinliklerde yaşayan deniz salatalıklarıdır. Bunlar depo besleyicileridir ve derin deniz çamurundan organik parçacıklar çıkararak yiyecek elde ederler.

 20. 20 Halitrefler Jöle


  Halitrefler, 4.000-5.000 ft derinlikte yaşayan bir tür derin deniz hidrozoandır.


Paylaşmayı unutma!

0
1 paylaşım

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
1
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
1
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
1
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
1
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend