Dünyanın İlk Güneş Enerjili Havaalanı

2 dakikada okuyabilirsin


Güney Hindistan’daki Kochi’deki uluslararası havaalanı, dünyada yalnızca güneş enerjisine dayanan ilk havaalanıdır. Geçen yıl Birleşmiş Milletler sponsorluğunda üst düzey bir çevre ödülü kazandı.

Beş yıl önce havaalanı yetkilileri enerji tasarrufu için yeni yollar aramaya başladı. İlk başta, yolcu terminallerinden birinin üzerine güneş panelleri yerleştirdiler. İlk maliyetler çok büyüktü, ancak zaman geçtikçe güneş panelleri daha ucuz hale geldi. Havaalanının altı yıl içinde yatırılan parasını geri alması bekleniyor.

Günümüzde kullanılmayan arazinin geniş alanlarına yerleştirilen 40.000’den fazla güneş paneli, sadece havaalanı için değil, şehrin büyük kısımları için de yeterli enerji üretmektedir. Günümüzde 29’dan fazla megawatt üretiliyor ve üretim, kentin artan enerji ihtiyacını karşılayacak kadar 40 megawatt’a yükselecek. Ek olarak, güneş panelleri 3 milyon ağacın dikilmesi kadar karbonu emmektedir.

Kochi’nin güneş enerjisiyle çalışan havaalanı, Hindistan’ın güneş enerjisi kullanımını artırma ve karbon salınımını azaltma projelerinden yalnızca biri. 2022 itibariyle Hindistan’ın güneş kapasitesini 100.000 megawatt’a çıkarması bekleniyor.

Proje çeşitli çevre kuruluşlarından dikkat çekmiştir. Özellikle Afrika ülkeleri enerji üretiminin daha fazlasını güneş enerjisine doğru ilerletmeyi düşünüyor.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend