Bitter Çikolata Gerçekten Sağlıklı Mı?

3 dakikada okuyabilirsin


Evet, bitter çikolata sağlık açısından yarar sağlayan ve günlük olarak bile suçluluk duymadan tadını çıkarabileceğiniz bileşiklere sahiptir. Ancak porsiyon büyüklüğü önemlidir, çünkü çok fazla ısırık fazladan yağa, şekere ve kaloriye katkıda bulunabilir ve sağlık bakımından yararlarını azaltabilir.

Bitter çikolata, flavanoller olarak bilinen bileşikleri içeren kakao katıları bakımından zengindir. Yüksek seviyelerde kakao flavanollerin kan basıncını ve kolesterolü düşürdüğü, bilişi geliştirdiği ve muhtemelen diyabet riskini düşürdüğü gösterilmiştir. Bitter çikolata, en fazla kakao flavanol miktarına sahiptir; sütlü çikolatada daha az, beyaz çikolatada ise yoktur.

Ancak bitter çikolatadaki kakao flavanoller onu sağlıklı bir atıştırmalık yaparken, acı bir tat verir. Üreticiler daha lezzetli hale getirmek için çikolatayı işleyebilir, ancak böyle yapmak bu yararlı bileşiklerin bazılarını kaldırabilir. Amerikan Üniversitesinde kimya profesörü yardımcısı Matt Hartings’e göre, lezzetini derinleştiren ve çikolatanın kendine has aromasını veren fermantasyon ve kavurma gibi işlemler flavanol içeriğini etkileyebilir. Hartings şöyle ekliyor, “Kavurma her türlü yeni lezzet yaratıyor ve bu lezzetleri üretmek için, kavrulmuş fasulye içindeki molekülleri yok etmeniz gerekiyor ve her zaman flavanollar dahil olmak üzere çevresinde istediğimiz bileşikleri yok etme şansı var.”

Flavanol içeriği çikolata markaları arasında değişebilse de, yine de daha fazla şeker alma eğiliminde olan sütlü çikolatadan daha sağlıklı bir seçimdir. Koyu çikolatanın tadını çıkarmak için daha fazla gerekçeye ihtiyacınız varsa, şunu göz önünde bulundurun: Kakao yağı içindeki yağın üçte biri stearik asittir, diğer doymuş yağlardan farklı olarak kan kolesterolü üzerinde nötr bir etkisi olduğu görülmektedir. Ek olarak kakao tozu; kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, fosfor, potasyum ve çinko gibi minerallere sahiptir. 

Yemekten sonra bir parça bitter çikolatanın tadını çıkarmaktan çekinmeyin. Kendinizi şımartmadan önce aklınızda sadece bu birkaç gerçeği bulundurun. 

İlk önce, en az %60 kakao içeren çikolata alın. Genel olarak konuşursak yüzde ne kadar yüksekse, flavanoller o kadar fazladır, ancak kesin miktar partiden partiye değişmektedir ve üretimindeki işlemin büyüklüğüne bağlıdır.

İkincisi, mümkünse asidi nötrleştiren bir alkali olan Hollandalı işlenmiş kakao yerine doğal kakao seçin. Bu, çikolataya daha yumuşak bir tat verir, ancak sağlıklı flavanolleri uzaklaştırır. Yemek pişiriyorsanız, Hartings’e göre nihai kakao seçimi tarifine bağlı olacaktır. Kimi tarifler için Hollandalı işlenmiş kakao ile pişirmek daha uygun olabilir. Çünkü bir tarifteki bir bileşen yüksek derecede asitli ise, o zaman doğal kakao ile, çok daha asitli olabilir.

Ve son olarak, kilonuzu kontrol altında tutmak için porsiyonları günlük 30 gram bitter çikolata veya yaklaşık 150 kalori ile sınırlandırın.


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend