3 Temel Faktör ile Güne Daha Zinde Başlamak?

Pek çok insan güne mutsuz uyanıyor, ne yaparsa yapsın mutlu olmayıp çevresindeki hiç birşeyin kendisini mutlu edemediğini düşünmektedir.1 dakikada okuyabilirsin


Serotonin Mutluluk Akademisi`nden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Işık Akgöl’e göre mutluluğu öğrenen insanlar bu duygu durumlarına düşmüyorlar. Fakat mutluluğu öğrenmek için serotonin hormonunun artışına gereksinim duyuluyor.

Serotonin beyin hücreleri arasındaki kimyasal etkileşimi sağlayan mutluluk hormonudur. Bu hormon insanda mutluluk, canlılık, neşe ve zindelik hissi uyandırmaktadır. Mutlu olmayı öğrenmeye karar verip tercihini her gün yeniden daha hiç olmadığı kadar mutlu olmaktan yana yapan insanlar öncelik olarak 3 ana esas ile serotonin hormonunu arttırmak ile başlamaları gerekmektedir.

Serotonini Artıran 3 Ana Esas :

 1. 1 Bol bol güneşlenmek


  Niels Ryberg Finsenin, Nobel ödülüne layık görüldüpü fototerapi çalışmasında elde edilen bilgilere göre özellikle sabah güneşin çıkması ile camı veya perdeleri açıp güneş ışığına maruz kalkmak gerekmektedir. Çünkü güneş ışınları vücuttaki serotonin yüzdesini en yükseğe çıkarmaktadır.

 2. 2 Besinler ile mutlu olma


  Triptofan ve amin içeren bilhassa kahvaltının olmazsa olmaz gıdaları peynir, yumurta, domates süt ve süt ürünleri içerikleri sebebiyle serotonin hormonu salınımına olumlu etki yapmaktadır.

 3. 3 Uyku ile mutluluğun korelasyonu

  iyi-bir-uyku-cekmek.gif

  Araştırmalar göstermektedir ki, insan uykuya dalmadan önce son 10 dakikası zihnini hangi negatif düşünceler üzere yoğunlaştırıyor ve meşgul ediyor ise uyku süreci o derece negatif etkilenmektedir. Beyin bütün uyku süreci boyunca bu olumsuz düşüncelere çare ve çözüm aramak ile meşgul olacak ve bu sebeple sabah kalkmakta zorluk çekecektir insan. Uyumadan önceki olumlu düşünceler ise rahat ve huzurlu bi beyin ve böylelikle uyku ve serotonin artışına sebep olmaktadır. 1


Paylaşmayı unutma!

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
4
Bayıldım
Sevdim Sevdim
1
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
1
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend