10 Depresyon Türü ve Aralarındaki Farklar

Depresyon ortak bir duygudurum bozukluğudur. Bu yüzden ister arkadaşınız, ister depresyondan muzdarip sevdikleriniz olsun bize güvenin, yalnız değilsiniz!8 dakikada okuyabilirsin


0
2 paylaşım

Mayıs, ruh sağlığı farkındalık ayıdır. Bilinci arttırmak, yıkmak ve yok etmek için adanmış tam 31 gün ve depresyon içeren ruh sağlığı ile ilgili konuşmaları başlatır.

Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü, ABD’de 16 milyondan fazla yetişkinin 2016’da en az bir majör depresif dönem geçirdiğini tahmin etmektedir. Depresyonun yaygınlığına rağmen, birçok insan bozukluğun birçok farklı türünün olduğunu bilmemektedir. Sadece üzgün hissetmekten başka birçok farklı şekilde tezahür edebilirler.

1. Bipolar Bozukluk

Bipolar bozukluk (manik depresyon olarak da bilinir) şiddetli duygudurum dalgalanmaları ile karakterize şiddetli bir depresyon şeklidir. Bipolar bozukluğu olan kişiler, manik ve depresyonun farklı bölümlerini tecrübe ederler ve bu bölümlerle ilişkili duyguları düzenleyemezler. Manik bir bölüm yaşayan bir kişi kendisini dünyanın tepesinde olduğu gibi hissedebilir; artan bir enerji, daha yüksek bir cinsel istek ve daha fazla motivasyon yaşayabilirler. Bu abartılı enerjiyi pervasız davranışa yönlendirebilir veya agresif bir egzersiz rejimine başlayabilirler veya çok sayıda projeyi bir kerede üstlenebilirler. Ancak birkaç gün sonra, bu manik dönem hızla depresif bir döneme kaymaktadır. Acı çeken bir şekilde aşağı ve depresif hissedebilir ve aşırı derecede düşük enerji seviyelerine sahip olabilir.

2. Mevsimsel Duyuşsal Bozukluk

Kış havaları seni mahfetti mi? Herkes kötü hava koşullarına maruz kalıyor, ama eğer işlev yeteneğinizi gerçekten etkiliyorsa, mevsimsel duygulanım bozukluğu (SAD) olabilir. Bu da sadece mevsimsel olarak yaşanan bir depresyon şeklidir. Kişiler, havalar kasvetli ve günlerin kısa olduğu sonbahar ve kış aylarında mavilik hissederler. Özellikle, soğuk havalarda yaşayan insanların SAD’dan daha sıcak bölgelerde yaşayanlara oranla daha fazla karşılaşmaları daha olasıdır. SAD, ışık terapisi, D vitamini takviyeleri ve bazen ilaç tedavisinin bir kombinasyonu ile tedavi edilebilir, bu nedenle bu kış eğlencesinden çekilemiyorsanız tedaviye başvurmaktan çekinmeyin.

3. Doğum Sonrası Depresyon

Neredeyse tüm yeni anneler doğumdan sonraki birkaç gün içinde bazı bozukluklar yaşarlar. Duygular aniden ortaya çıkıyor ve hıçkıra hıçkıra ağlamak istemenize rağmen ağlayamıyorsunuz. Göründüğü kadar tuhaf olduğu için, bu tamamen normaldir ve bebek doğduğunda ve hamilelik sona erdiğinde meydana gelen çökmekte olan hormon seviyeleri ile ilişkilidir. Bununla birlikte, kadınların yaklaşık yüzde 10-15’i postpartum depresyon veya PPD olarak adlandırılan daha şiddetli bir depresyon formunu yaşamaya devam etmektedir. Tanımlamak zor olsa da (özellikle de sıfır uyuduğunuz zaman!) PPD’nin yaygın semptomları arasında, kötü bir ebeveyn gibi hissetmek, temel kararları vermede zorluklar ve hatta bebeğe zarar verici düşünceleriniz vardır. PPD yaşadığınızı düşünüyorsanız, hemen yardım almak önemlidir.

4. Premenstrüel Disforik Bozukluk

Dönem başlamadan önce bir çeşit PMS deneyimi yaşamak normaldir. Daha hassas ve olaylara karşı ağlayarak tepki göstermeye başladığınızı ve daha başlamadan önceki hafta karanlık yatak odanızdan ayrılmak istemediğini fark ederseniz. Premenstrüel disforik bozukluk veya PMDD olarak adlandırılan daha ciddi bir PMS formu ile başa çıkmak. PMDD belirtileri sadece daha belirgin olan PMS’ye benzer olabilir. Şiddetli ruh hali değişiklikleri, yoğun öfke, depresyon, kramplar, aşırı yorgunluk veya irrasyonel duygular yaşayabilirsiniz. Doktorunuz PMDD’den muzdarip olduğunuzu belirlerse, hormon seviyenizi düzenli hale getirmek için antidepresanlar veya doğum kontrol hapları reçete edebilir.

5. Genelleştirilmiş Anksiyete Bozukluğu

Anksiyete ve depresyon sıklıkla bağlantılıdır. Genel anksiyete bozukluğu (GAD) ‘den muzdarip olanlar, bir şey hakkında (ya da bir çok şey!) endişe etmekte ya da endişe etme eğilimindedirler. Klinik kaygı, büyük bir test konusunda gergin olmaktan çok farklıdır. Eğer GAD’I yaşıyorsanız, muhtemelen ihtiyaçlarınızdan daha fazla şey yapmakta olduğunun farkındasınızdır, ama duramıyor gibi görünüyorsunuz. Çevreyi kontrol etmeye çalışmak ve insanların önünde seyahat etmek ya da konuşmak gibi endişelenmenize neden olan bazı şeylerden kaçınmak isteyebilirsiniz. Tedavi görmek, tekrar dolu bir yaşam sürmenize yardımcı olabilir.

6. Psikotik Depresyon

Psikotik depresyon, kolayca gözden kaçan bu belirsiz depresyon biçimlerinden biri değildir; en belirgin ve şiddetli depresyon formlarından biridir. Psikotik özellikleri olan majör depresif bozukluk olarak da bilinen bu hastalık şekli, aktivitelere ve insanlara ilgi kaybı, depresif duygudurum ve günlük yaşamın işlevlerini yerine getirmede zorluklarla karakterizedir. Bu rahatsızlıktan muzdarip insanlar genellikle halüsinasyon ve sanrılara sahiptir ve intihar eğilimleri de yaygındır. Siz veya tanıdığınız birisi bu belirtilerden herhangi birini yaşıyorsa, hemen yardım almak önemlidir.

7. Distimi

Hayatınız da her şey yolunda olmasına ve büyük bir probleminiz olmamasına rağmen sık sık sanki varmış gibi mi hissediyorsunuz ? Eğer öyleyse, bunun sebebi distimi olabilir. Distimi, sürekli, düşük seviyeli depresyon hissini tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Bipolar bozukluk ya da psikotik depresyon kadar ciddi olmasa da, distimi kendi içinde sinsi bir sinsidir, çünkü tanımlanması zor olabilir. Muhtemelen bazen nasıl hissettiğini tanımlayamadığın durumlar bile olmakta? Sonuçta, bu sinir bozucu his, stres için ya da sadece kötü bir gün geçirmeniz için yeterli olabilmektedir.. Eğer moralim bozuk ve günün ardından sürekli olarak kötü bir gün geçirdim diyorsanız, distimi ile uğraşıp uğraşmadığınızı belirlemek için nitelikli bir profesyonel yardım isteyebilirsiniz.

8. Maddeye Bağlı Ruh Bozukluğu

Bu depresyon şekli, ilaçların (bir doktor tarafından reçetelenmiş olsa bile) veya alkolün kullanımı ile ilişkilidir. Yüksek uyaran ilaçların çoğu, ilacın kendi sisteminden ayrılmasından sonra kullanıcının “çarpışma” yaşamasına neden olur. Maddenin neden olduğu duygudurum bozukluğu, bu beklenen çökmeyi aşar ve haftalarca hatta aylarca sürebilir. Opioidler, sedatifler, alkol ve inhalanlar dahil olmak üzere bu tip depresyona neden olabilecek birçok ilaç türü vardır.

9. Yıkıcı Ruh Düzensizlik Bozukluğu

DMDD olarak da adlandırılan bu tip depresyon, çocukları etkiler ve şiddetli tantrumlara ve patlaklara neden olur. Nöbetler her yaştan çocuklar için mümkün olmakla birlikte, DMDD muzdaribi olanlar kızgın ve depresif görünür. Bunun sonucunda birçok sinir ya da şiddet patlamaları yaşayabilir. İlaç ve danışmanlık gayet DMDD muzdarip çocuklara yardımcı olabilir. Bu bozukluğu olan bir çocuğa sahip bir ebeveyn olarak, çocuğunuzun yaşlandıkça depresyon semptomları için dikkatli olmalısınız. Bunun nedeni, DMDD’ye sahip çocukların yaşamları boyunca depresif dönem geçirme olasılıklarının daha yüksek olmasıdır.

10. Durumsal Depresyon

Kısa bir süre önce hayatınızda ciddi bir hastalık veya fiziksel bozukluk, sevilen birinin ölümü, gerçekten kötü bir ayrılık ya da iş kaybı gibi bir travmatik olay yaşadıysanız bunun sonucu olarka depresif bir duygu içerisinde olduğununuz hissedebilirsiniz. Bu durum süper yaygın ve anlaşılabilir! Fakat durumsal bir depresyon yaşanıyor olabilir, ki bu da belirli bir durumla doğrudan ilgili olan depresyondur. Eğer bu sizseniz, iyi bir danışman veya destek grubu bulmak, zorlu bir durumla başa çıkmanıza rağmen, tekrar normal hissetmenize yardımcı olacak uzun bir yol bulabilir.

Unutmayın: Siz ya da sevdiğiniz bir kişi günlük hayatınızı ve mutluluğunuzu etkileyen herhangi bir zihinsel sağlık sorunu ile mücadele ediyorsanız, yapabileceğiniz en iyi şey yardım istemek.

1


Paylaşmayı unutma!

0
2 paylaşım

Tepkin?

Yorumsuz Yorumsuz
0
Yorumsuz
Sinir şey Sinir şey
0
Sinir şey
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Sevdim Sevdim
2
Sevdim
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
Koptum Koptum
0
Koptum
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Mikemmel Mikemmel
0
Mikemmel

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne Yazmak İstersiniz?
Kişilik Testi
Hangi ünlüye benzediğini merak edenlere özel sorular dizisi hazırlayın
Quiz
Birazcık daha bilgi yarışması tadında doğru ve yanlış cevapların olabileceği sorular dizisi hazırlayın
Anket
Bir anket hazırlayın insanlar acaba ne düşünüyor hemen öğrenin
Metin
Kontrol tamamen sizde ne yazmak istediğinize siz karar verin
Liste
Yazacak sebebi çok olanlara
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Send this to a friend